Šéf cyklistov má výhrady, no legislatívu hodnotí pozitívne

Prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara, archívne foto Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 11. marca (TASR) - Slovenskej cyklistike nový Zákon o športe pomohol a priniesol viac financií, aj preto s ním panuje spokojnosť. Prezident zväzu Peter Privara voči nemu má výhrady a najmä percentuálne rozdelenie dotácie na jednotlivé sektory by zmenil, no celkovo je spokojný. "Určite by sa dali nejaké veci vylepšiť, ale každopádne je to obrovský posun dopredu. A tie 'muchy' sa dajú vychytať ďalšími novelizáciami," povedal v rozhovore pre TASR.

Hlavný prínos vidí v zvýšení financií, ktoré plynú zo štátnej kasy do športových zväzov. "Najväčšia motivácia pre zväzy i slovenský šport, aby sa tento zákon prijal, bolo sľúbené navŕšenie financií. Za to od nás požadoval štát skvalitnenie transparentnosti. Myslím si, že v tomto sa až tak veľa nezmenilo, aj tak sme všetko zverejňovali. My sme mali revíznu a kontrolnú komisiu, podľa nového zákona ostala už len kontrolná komisia, ale pribudol kontrolór, ktorý je zároveň šéf tejto komisie," povedal.

Slovenský zväz cyklistiky (SZC) si tak v uplynulých dvoch rokoch výrazne prilepšil a aj v ďalšom období by mal finančný príspevok rásť. "Keď som nastúpil na post prezidenta, tak sme boli úplne na chvoste takých stredných športových zväzov. Mali sme možno jednu štvrtinu z toho, čo napríklad kanoistika, plávanie, alebo strelci. No vďaka práci nového vedenia, výsledkom a vďaka novému vzorcu sme sa posúvali hore." Pre obmedzenia ročného nárastu dotácie síce cyklisti nemajú toľko, koľko im prináleží podľa vzorca, no Privara to nevníma negatívne.

Naopak, isté "brzdy" sú podľa neho potrebné. "Podľa prvého výpočtu sme mali dostať okolo 970.000 eur a predtým sme mali asi 330.000. Mali by sme teda dostať 6,1 percenta z celého balíka a dostali sme myslím 3,85 percenta, pretože rok predtým sme mali 2,9 percenta. To sú tie obmedzenia, že zväz môže ročne stúpnuť o maximálne o 25 percent a klesnúť o 10 percent. Takže by sme sa mohli tváriť nespokojne, ale na druhej strane to je dobre a budem rád, ak ostanú obmedzenia aj smerom dole. Môže byť zväz, ktorý má slabšie jeden - dva roky, keď napríklad odíde jedna generácia. Ak by napríklad hokej padol z prvého, druhého miesta na ôsme, tak dostane iba jednu tretinu z financií z predchádzajúceho roka a to môžeme potom rovno zabaliť. Chod zväzu je nejako nastavený - súťaže, organizácia, personálne podmienky - a bolo by proti zdravej logike, aby sa tieto mantinely úplne zrušili. Aj keď sme trochu nespokojní, že sme nedostali toľko peňazí, koľko máme 'vyjazdené', no na druhej strane sme všetci športovci a musíme byť solidárni," zdôraznil.

Privara nevidí veľký problém ani s výpočtom vzorca - výsledky krát popularita plus mládež do 23 rokov. Chápe aj výhrady niektorých ostatných zväzov a uvedomuje si, že nie každý je s novým systémom spokojný, no na druhej strane rozumie, že sa nedá vyhovieť všetkým. "Žiadny vzorec nie je dokonalý. Nie je to tak, že keby sme všetci skákali do diaľky a niekto skočí 9 metrov, dostane milión, niekto za 8,5 metrov pol milióna. Myslím si, že je to nastavené celkom dobre." Mierne výhrady má k výpočtu popularity. "Ľudia z iných zväzov napádajú práve ju, ale prečo? Čo môže lepšie odzrkadliť výsledky športu? Aj spoločenská objednávka je taká, aby športovali masy, najviac mládež, a aby sme dobre reprezentovali. Je pravda, že pri prieskume na Slovensku záleží, kedy ho vykonáte a aké položíte otázky. Keď prišiel prvý po Let's Dance, tak tanečné športy boli v prvej desiatke. Keby bol prieskum po Tour de France, tak by bola cyklistika číslo jeden, keby bol po vyhratom kvalifikačnom zápase vo futbale, tak futbal," uviedol.

Privítal aj zmenu, ktorá posunula vekovú hranicu mládeže do 23 rokov: "Napríklad u nás sa nedá skočiť z kategórie do 18 rokov do elite. Jednoducho tam je to prechodné obdobie. Ani Peter Sagan prvý rok nevyhrával, možno na nejakej regionálnej úrovni a to je jeden z milióna. Čo tí ostatní medzi 18 až 23 rokov? Sú kolektívne športy, kde sa takéto talenty vedia hneď presadiť, ten kolektív ich potiahne. V cyklistike to nejde."

S novým Zákonom o športe sa zvýšili nároky na administratívu, SZC musel prijať nové stanovy, ktoré po novelizácii prešli ešte kozmetickými úpravami, a upraviť vnútorné predpisy. Nové pravidlá si vyžiadali aj nový post kontrolóra. "Je tu isté väčšie zaťaženie. No napríklad audit sme robili podľa zákona už predtým. Zaťažilo nás, najmä to zavedenie do praxe, ale zákon si to vyžaduje a treba si zvyknúť. Iným zväzom to môže prekážať viac, my sme to však mali asi na 90 percent nastavené ako to zákon vyžaduje v podstate už predtým," povedal.

Podobne ako iné zväzy, aj Privara má najväčšie výhrady k percentuálnemu prerozdeľovaniu príspevku na jednotlivé sektory fungovania. Zmenu by prijal najmä v povinných 15 percentách finančných prostriedkov pre všetkých mládežníckych aktívnych športovcov. "Dokopy s 20% na talenty to je 35% na mládež. My dávame ďaleko viac, keďže na mládež smerujú aj financie z položky pre reprezentáciu. Takže dáme 35% a ďalších 10% na výjazdy mládeže z reprezentácie. Otáznych je tých 15 a 20%. Aktívny športovec má nárok na príspevok od štátu, aktívny znamená, že sa zúčastní na troch podujatiach, čo môžu byť napríklad školské preteky, stačí, že sú pod hlavičkou SZC. Keď je nejaký klub akoby krúžok a má 40 detí, tak dostane príspevok na všetky. Ak máme potom klub, ktorý sa zameriava na kvalitu a má desať pretekárov, cestuje po celkom Slovensku a po zahraničí a za rok absolvuje 15 pretekov, takže v podstate už reprezentuje, tak dostane rovnaký podiel iba na desiatich. V podstate jednu štvrtinu z toho, čo ten krúžok. Toto sme napádali, rozdelenie by malo byť na zväzoch. Keď my zodpovedáme za výsledky, tak by sme mali rozhodovať aj o tom, ako sa budú deliť financie. Na hýbajúcu sa mládež by mali fungovať napríklad športové poukazy," uviedol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.