Holandská polícia zasahovala proti demonštrujúcim Turkom v Amsterdame

Stúpenci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana kráčajú počas protestného pochodu k holandskému konzulátu v Istanbule 11. marca 2017. Foto: TASR/AP

Amsterdam 13. marca (TASR) - Holandská polícia zasahovala v noci nadnes proti Turkom demonštrujúcim v Amsterdame po udalostiach zo soboty, keď Holanďania neumožnili členom tureckej vlády, aby v rámci kampane pred aprílovým referendom v Turecku vystúpili pred svojimi krajanmi.

Obyvatelia tureckého pôvodu protestovali najskôr pokojne, okolo 23.00 h sa však zhromaždilo približne 250 demonštrantov na námestí v západnej časti mesta, odkiaľ následne hlásili výtržnosti. Niektorí z prítomných ohadzovali poriadkové sily kameňmi, načo policajti proti nim zasiahli vodnými delami a obuškami.

Polícia dnes v skorých ranných hodinách oznámila, že v súvislosti s týmito výtržnosťami zatkla šesť osôb. Situácia v iných holandských mestách bola podľa nej pokojná.

Vzťahy medzi Tureckom a Holandskom dospeli cez víkend k otvorenej roztržke. Holandská vláda totiž zabránila tureckému ministrovi zahraničných vecí a ministerke pre záležitosti rodiny osloviť svojich krajanov v Rotterdame v súvislosti s referendom o kontroverzných zmenách v tureckej ústave.

V Holandsku žije približne štvrť milióna Turkov, ktorí môžu v tureckom referende hlasovať. Tureckí predstavitelia po zamietnutej agitácii pohrozili Holandsku sankciami.

Holandská vláda vzhľadom na terajšie napätie vo vzťahoch s Ankarou sprísnila svoje varovania pre ľudí cestujúcich do Turecka. Podľa internetovej stránky holandského ministerstva zahraničných vecí by sa mali turisti z Holandska vyhýbať v Turecku väčším zhromaždeniam; od samotných ciest do Turecka však Holanďanov neodrádza.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.