V Tatrách sa pripravujú na migráciu žiab, inštalujú zábranu

Ilustračné foto Foto: TASR

Vysoké Tatry 16. marca (TASR) - Správa Tatranského národného parku (TANAP) sa pripravuje na migráciu žiab, ku ktorej dochádza najmä začiatkom jari. Ako uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko, v tomto roku už v predstihu v tatranskom prostredí nainštalovali prvú dočasnú zábranu.

"Onedlho sa začne ťah obojživelníkov zo zimovísk do neďalekých vôd, ktoré sú zároveň aj miestami ich rozmnožovania. Na svoj vývoj potrebujú stojatú alebo len mierne tečúcu vodu. Túto ich krátku púť však často križuje cestná komunikácia, kde následne hynú pod kolesami áut," vysvetlil potrebu budovania zábran pri cestách Majko.

Zábrana by mala presúvajúce sa žaby zastaviť a nasmerovať ich do priepustu pod cestou, prípadne ich zachytiť na okrajoch zábran do vedra. "Pri pravidelných kontrolách sú prenášané na druhú stranu cesty, odkiaľ už samé pokračujú na svoje liahniská, kam ich vedie prirodzený inštinkt," uzavrel Majko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.