Štvorica mužov sa v Mjanmarsku zodpovedá za vraždu Su Ťijinho poradcu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rangún 17. marca (TASR) - Pred súdom v mjanmarskom Rangúne sa dnes začal proces so štyrmi mužmi obvinenými z vraždy známeho moslimského advokáta Ko Ni, ktorý bol jedným z poradcov mjanmarskej političky Aun Schan Su Ťij.

Súd vzniesol obvinenie z vraždy voči vykonávateľovi tejto vraždy, ktorá sa odohrala koncom januára, ako aj proti trom mužom podieľajúcim sa na prípravách zločinu. Piaty podozrivý z vraždy je stále na úteku, uviedla agentúra AP.

Ko Ni bol poradcom Aun Schan Su Ťij a Národnej ligy za demokraciu (NLD) v jej boji za obmedzenie vplyvu armády vo vláde. Traja z obvinených sú bývalými dôstojníkmi mjamarskej armády, čo v Mjanmarsku vyvolalo špekulácie, že do právnikovej vraždy je zapletená aj armáda. Tá tieto obvinenie popiera.

Polícia na základe svojho vyšetrovania uviedla, že motívom vraždy bola osobná nevraživosť voči Ko Nimu za politiku, ktorú sa snažil presadiť.

Právnik Ko Ni bol obhajcom nárokov menšiny moslimských Rohingov a propagátorom náboženskej tolerancie v Mjanmarsku.

Ko Ni bol zastrelený 29. januára bezprostredne po návrate z cesty s vládnou delegáciou, keď pred budovou letiska v Rangúne čakal so svojimi blízkymi na svoje auto.

Od otvorenia sa Mjanmarska svetu v roku 2011 sa zvýšil počet útokov proti moslimskej komunite, ktorá tvorí asi päť percent obyvateľstva tejto krajiny. Z podnecovania násilností voči moslimom je veľmi často obviňovaná skupina extrémistických budhistických mníchov Ma Ba Tha.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.