Časopis Krásy Slovenska ponúka komplexný pohľad do trnavského regiónu

Na snímke Považský hrad. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 17. marca (TASR) - Druhé tohoročné dvojčíslo (3-4) časopisu slovenských turistov Krásy Slovenska ako úvodný materiál pod názvom Ctím si deň publikuje rozhovor s lesníkom, ochranárom a turistom Jánom Mičovským. Rozhovor pripravil Mikuláš Huba.

Nosným materiálom čísla je blok Trnavsko. Je to popularizačný komplexný pohľad do tohto regiónu, od historického mesta Trnava, ľudovej architektúry v jej okolí, cez ľudové remeslá, tradičný odev, ľudové zvyky a tradície, až po ľudovú stravu a tradičné podujatia.

Pravidelná, už siedmy rok trvajúca rubrika Túry do literatúry nás tentoraz za pomoci sprievodcov Jaroslava Rezníka a Jána Bábika zavedie „Od atómky až do Piešťan“, čiže do „Mesta so živou vodou“.

Rubrika „Hrady“ publikuje informácie o Považskom hrade. Miroslav Tichý v rovnomennom článku Považský hrad približuje históriu, súčasný stav i možnú budúcnosť tejto starodávnej zrúcaniny nad Váhom.

„Nízke Tatry sa tiahnu ako mohutná, majestátna osemdesiat kilometrov dlhá horská hradba stredom Slovenska... Hoci sú nižšie ako Západné i Východné (Vysoké a Belianske) Tatry, ich meno pôvodne neodrážalo výšku pohoria, ale jeho polohu. Pomenoval ich Dionýz Štúr“, napísal v úvode článku Nízkotatranské ostrovy autor Peter Urban. V ďalšom texte vysvetľuje, čo má na mysli pod slovom „ostrovy“ v súvislosti s pohorím.

Juraj Kuchta napísal i opatril obrázkami článok Bratislava v čase Asterixa a Obelixa, v ktorom pozýva na návštevu expozície o našich najstarších dejinách v suteréne Bratislavského hradu. Autorkou náladovej textovo-obrazovej rodinnej reportáže S deťmi v Tatrách je Viera Poláková.

Do popularizačnej siete slovenských chát sa tentoraz chytila Chata pod Suchým, ktorá je „obľúbenou zastávkou počas hrebeňoviek Krivánskou Malou Fatrou“, aspoň to tvrdí autor článku o jej histórii i súčasnosti Miroslav Herchl.

Do rubriky „Rieky“ v článku Metamorfózy Ipľa a Poiplia už po tretí raz vplávala naša južansko-agátová rieka Ipeľ, ktorá sa hlavne na jar rada rozťahuje po okolí, ale pritom veľmi neubližuje. Autorom článku je Peter Urban.

K závažnejším, problémovo zameraným článkom patrí stať Mikuláša Hubu Podunajsko - Idea národného parku opäť ožíva. Domáha sa v ňom štátnych aktivít pri napĺňaní tohto už dávnejšie nastoleného zámeru.

Rubrika „Mestá“ nás pozýva do tak trocha obchádzaného, no historicky nesmierne významného a cenného spišsko-podtatranského mesta Podolínec. Autorom popularizačného článku V meste svetlých veží je Juraj Červenák.

Rubrika „Krajina a ľudia“ pod názvom Farebná splnená túžba publikuje osobnostný profil súčasnej slovenskej maliarky Janky Schwarzbacherovej, ktorá žije a tvorí v Hornej Lehote. Osobnostným profilom je aj memoriálový článok Mikuláša Hubu o profesorovi Michalovi Luknišovi, významnom geografovi a „veľkom znalcovi Slovenska“, napísaný pri príležitosti jeho storočnice a 30. výročí jeho odchodu do večnosti. Kultúrny podtext má aj článok Lukáša Vlčeka Krásy podsvetia v Speleografii 2016, v ktorom hovorí o zvláštnostiach fotografovania v jaskyniach a približuje výsledky súťaže Speleografia 2016, ktoré boli vyhlásené koncom novembra minulého roku v reprezentačných priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

Jarný nádych má reportážny článok Jozefa Sliackeho Dolu Hronom plte letia o histórii nášho pltníctva na tejto rieke a o súčasnom turistickom využití tohto fenoménu.

Na čitateľský exotický výlet na Srí Lanku v širšej publicistickej reportáži pozýva Maroš Ondrejka a v článku Naprieč Českou republikou si môžeme prejsť s jeho autorom Jurajom Škrtelom záverečnú časť tejto zaujímavej a vynaliezavej trasy.

V čísle je publikovaná aj dvojstrana Stretnutie na Čiernej hore, ktorá plní funkciu pozvánky (s presným programom a organizačnými poznámkami) na 54. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční v sobotu 27. mája 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.