Nemecká vláda schválila návrh na zrušenie rozsudkov za homosexualitu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Berlín 22. marca (TASR) - Nemecká vláda schválila návrh zákona rušiaci rozsudky nad tisíckami mužov, ktorí boli v minulosti odsúdení za homosexualitu. Dialo sa tak na základe zákona, ktorý bol po druhej svetovej vojne hojne uplatňovaný vo vtedajšom Západnom Nemecku.

Návrh zároveň počíta s finančnou kompenzáciou vo výške 3000 eur pre každého z takto odsúdených mužov. Za každý rok, čo strávili vo väzení, by mali dostať ďalších 1500 eur. Novú legislatívu ešte musí odobriť nemecký parlament.

V Nemecku bolo v rokoch 1949-1969 v súlade s paragrafom 175 trestného zákonníka, ktorým sa zakazoval sexuálny pomer medzi dvoma mužmi, odsúdených približne 50.000 mužov. Táto legislatíva v krajine platila už od 19. storočia a nacistický režim ju ešte sprísnil. Po vojne sa v rovnakej podobe uchovala v Západnom Nemecku.

Homosexualita bola v Nemecku dekriminalizovaná v roku 1969, predmetný paragraf však z trestného zákonníka oficiálne zmizol až v roku 1994.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.