Turci v zahraničí hlasujú v referende o prezidentských právomociach

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ankara 27. marca (TASR) - Tureckí občania žijúci v cudzine začali hlasovať v referende o rozšírení prezidentských právomocí, ktoré sa na území Turecka uskutoční 16. apríla. Hlasovanie sa dnes začalo na tureckých zastupiteľských úradoch v niektorých európskych krajinách a tiež na letiskách a hraničných priechodoch v Turecku, píše agentúra AP.

Zmeny navrhované vládou, o ktorých majú voliči rozhodnúť, presúvajú výkonné právomoci na prezidenta a rušia funkciu premiéra.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý sa za uvedené zmeny už dlho zasadzuje, vyhlásil, že posilnenie prezidentskej funkcie povedie k väčšej prosperite krajiny.

Kritici sa obávajú, že zmeny skoncentrujú priveľa moci v rukách prezidenta, ktorého nebude nikto kontrolovať, a že dôjde k porušeniu politickej rovnováhy.

V zahraničí žijú takmer tri milióny Turkov, ktorí si ponechali turecké občianstvo a sú teda oprávnení v referende hlasovať. Takmer polovica z nich žije v Nemecku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.