Tesco zaplatí pokutu 129 miliónov libier za účtovný škandál

Na ilustračnej foto libra. Foto: TASR/AP

Londýn 28. marca (TASR) - Britský maloobchodný reťazec Tesco sa dohodol s úradmi, že zaplatí pokutu vo výške 129 miliónov libier (149,3 milióna eur) za účtovný škandál, pri ktorom nadhodnotil svoje zisky.

Tesco zažalovali akcionári, ktorí žiadali od reťazca odškodné za straty spôsobené účtovným škandálom. Spoločnosť v auguste 2014 zverejnila nadhodnotené výsledky za 1. polrok, pričom jej zisk bol v skutočnosti o 263 miliónov GBP nižší, ako tvrdila.

Sieť supermarketov musí v rámci urovnania sporu splniť aj ďalšie požiadavky Úradu pre vážne podvody (Serious Fraud Office, SFO) a Úradu pre finančnú etiku (FCA). Tesco napríklad súhlasilo s obvinením FCA, že zneužilo svoje postavenie na britskom trhu.

Súčasťou dohody s FCA o ukončení sporu je aj schéma kompenzácií pre určitých investorov, ktorí kúpili akcie Tesca v čase od 29. augusta do 19. septembra 2014. Podľa tejto schémy im reťazec zaplatí odškodné vo výške 24,5 pence na akciu plus úroky vo výške 1,25 % ročne v prípade tzv. inštitucionálnych investorov a 4 % v prípade maloobchodných investorov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.