Vláda schválila systémy riadenia finančných mechanizmov EHP a Nórska

Na snímke minister financií SR Peter Kažimír Foto: TASR Dano Veselský

Bratislava 29. marca (TASR) – Zabezpečenie hospodárneho, efektívneho a účinného využívania prostriedkov poskytnutých Slovenskej republike v rámci Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórskeho finančného mechanizmu do roku 2021 je cieľom materiálu z dielne ministerstva financií, ktorý dnes schválila vláda.

Dokument s názvom Systém financovania a finančného riadenia Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu na programové obdobie 2014 až 2021 predložil na rokovanie kabinetu minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Uvádza sa v ňom, že jedným z nevyhnutných predpokladov plynulej realizácie programov a projektov financovaných z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu je existencia systému finančného riadenia na národnej úrovni s jasne zadefinovanými postupmi a zodpovednosťami jednotlivých orgánov.

Materiál vychádza z vykonávacích predpisov vydaných prispievateľskými štátmi pre Finančný mechanizmus EHP a Nórsky finančný mechanizmus na programové obdobie 2014 až 2021 a špecifikuje ich niektoré ustanovenia, aby boli prispôsobené podmienkam platným v SR.

Dokument dopĺňa a upravuje postupy, ktoré neboli prispievateľskými štátmi špecifikované. Ide o postupy pre účinné finančné plánovanie, rozpočtovanie, použitie, účtovanie, výkazníctvo, platby, sledovanie finančných tokov, kontrolu a overovanie pri realizácii zahraničnej pomoci z týchto mechanizmov.

„Cieľom materiálu je zabezpečenie hospodárneho, efektívneho a účinného využívania prostriedkov poskytnutých SR v rámci predmetných finančných mechanizmov,“ konštatuje rezort financií.

Ministri odobrili aj dokument s názvom Systém riadenia Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu pre programové obdobie 2014 až 2021, ktorého autorom je Úrad vlády SR. Materiál rovnako dopĺňa a upravuje postupy, ktoré neboli prispievateľskými štátmi špecifikované.

„Systém riadenia a kontroly v SR je v rozsahu stanovenom týmto materiálom centralizovaný a unifikovaný pre všetky programy spravované správcami programov ustanovenými v memorandách o porozumení uzavretých medzi SR a prispievateľskými štátmi v tomto programovom období, respektíve Národným kontaktným bodom,“ píše sa v ňom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.