Bývalé gymnastky USA svedčili pred Kongresom o obťažovaní

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Washington 29. marca (TASR) - Americké bývalé gymnastky Jamie Dantzscherová a Jessica Howardová svedčili v Kongrese, že ich sexuálne obťažoval niekdajší reprezentačný lekár Larry Nassar.

Dvojica zároveň odporučila prijatie zákona, ktorý by vyžadoval prísnejšie hlásenie sexuálneho obťažovania v olympijských odvetviach. Pre škandál odstúpil z postup prezident Gymnastickej federácie USA (USA Gymnastics) Steve Penny. "Organizácia zlyhala vo svojej základnej povinnosti chrániť svojich športovcov. Nassarovi umožnili obťažovať mladé ženy a dievčatá viac ako 20 rokov," uviedla Dantzscherová podľa agentúry AP.

Denník Indianapolis Star pred mesiacom zverejnil reportáž, podľa ktorej vedenie USA Gymnastics nedostatočne zareagovalo na obvinenia z viacerých prípadov zneužívania. Sexuálnych útokov na mladých zverencov sa mali dopustiť viacerí gymnastickí tréneri a členovia lekárskych tímov. Kauzu vlani odštartovala bronzová členka olympijského tímu z OH 2000 v Sydney Dantzscherová, ktorá podala žalobu na Nassara a obvinila ho zo sexuálneho obťažovania. Nasledovali žaloby od ďalších bývalých či súčasných gymnastov.

Nassar sedí v michiganskom väzení bez možnosti prepustenia na kauciu, kde čelí aj federálnemu obvineniu z detskej pornografie a žalobám od tuctov ďalších športovcov. Svoju vinu popiera.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.