Výstraha hasičov: V okrese Levice je zvýšené nebezpečenstvo požiaru

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Levice 30. marca (TASR) - Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Leviciach vyhlásilo pre celé katastrálne územie okresu Levice obdobie zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru. To platí od 28. marca od 14.00 h až do odvolania.

Ako TASR informoval riaditeľ OR HaZZ v Leviciach Miroslav Varga, v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru je každý povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti. "Na lesných pozemkoch sa zakazuje fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, prípadne používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru. Zakazuje sa tiež vypaľovať porasty bylín, kríkov, stromov, zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu či na lesných pozemkoch spaľovať horľavé látky," povedal Varga.

Podľa jeho ďalších slov sú vlastníci, správcovia alebo obhospodarovatelia lesných pozemkov v súvislosti s ochranou lesa pred požiarom povinní zabezpečovať v lesoch hliadkovaciu činnosť. "Tiež je potrebné zabezpečiť umiestnenie potrebného množstva protipožiarneho náradia na určenom mieste v závislosti od plochy lesných porastov, udržiavať existujúce príjazdové cesty, zvážnice a zdroje vody v stave, ktorý umožňuje bezproblémový príjazd hasičských jednotiek," dodal riaditeľ OR HaZZ v Leviciach.

Pre priestory, ktoré už sú postihnuté požiarom, platia osobitné predpisy. Tie sú zamerané najmä na urýchlené odstraňovanie dreva a ďalšieho horľavého odpadu z blízkosti objektov. "V rámci nich je potrebné vytvoriť rozčleňovacie pásy na zabránenie šírenia požiaru. Tiež je treba prenosnými hasiacimi prístrojmi a účinným zachytávačom iskier vybaviť pracovné stroje, ktoré sa používajú na spracovanie dreva a zvyškov po ťažbe," ukončil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.