Tusk k brexitu: Najskôr dohoda o odchode, potom úprava vzťahov

Donald Tusk. Foto: TASR/AP

Brusel/Valletta 31. marca (TASR) - Najprv dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie a až potom dohoda o novej podobe vzťahov medzi oboma stranami. Nebudú žiadne súbežné rokovania o oboch záležitostiach - to je hlavným posolstvom návrhu pravidiel pre rokovania o tzv. brexite, ktoré dnes na Malte predstavil predseda Európskej rady Donald Tusk.

Návrh rokovaní "po etapách" Tusk predstavil na spoločnej konferencii s maltským premiérom Josephom Muscatom, ktorého krajina momentálne plní úlohy polročného predsedníctva v Rade EÚ.

"EÚ nebude trestať Britániu v rámci výstupných rokovaní, lebo brexit je trestom sám o sebe," uviedol Tusk.

Muscat zdôraznil, že občania krajín EÚ žijúci v Británii nesmú byť v tejto súvislosti vnímaní ako "rukojemníci" a dodal, že "rokovania o brexite budú ťažké, ale nebude to vojna".

Usmernenia, ktoré by mal Tusk ešte v priebehu dnešného dňa rozoslať predstaviteľom 27 členských štátov EÚ, spresňujú, že Londýn a Brusel sa musia najskôr dohodnúť na spôsobe odchodu Británie z EÚ. Predseda Európskej rady však upozornil, že "celková dohoda o právnom rámci" pre budúci vzťah medzi Britániou a EÚ by mohla byť dosiahnutá v priebehu druhej etapy rokovaní o brexite, ak dôjde k "podstatnému pokroku" v rokovaniach. Táto možnosť je v súlade s článkom 50 Lisabonskej zmluvy.

Takáto predbežná dohoda - v polovici rokovaní o brexite - by mala viesť k zníženiu neistoty podnikateľov a občanov ohľadne situácie, ktorá nastane hneď po vystúpení Británie z EÚ.

Aj Tusk upozornil na skutočnosť, že otázka európskych občanov žijúcich v Británii a britských občanov v EÚ bude hlavnou prioritou rokovaní, a vyzval vládu v Londýne, aby prišla s "pružným a nápaditým riešením" pre budúci hraničný režim medzi Írskou republikou a Spojeným kráľovstvom. Hranica s Írskom bude po brexite jedinou pozemnou hranicou Spojeného kráľovstva s EÚ.

Tusk zároveň uviedol, že 28. apríla, v predvečer osobitného summitu EÚ o brexite (29.4.), sa v Londýne stretne s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Aj na tomto stretnutí by jej mal pripomenúť jednotnú pozíciu zvyšných 27 členských krajín v rámci rokovaní o brexite, ktorú bude v mene EÚ presadzovať jej hlavný vyjednávač Michel Barnier.

"V týchto rokovaniach bude Únia konať spoločne. Bude konštruktívna až do konca a pokúsi sa nájsť dohodu. Je v záujme oboch strán," uvádza sa v texte, ktorý okrem úspechu pripúšťa i zlyhanie rokovaní, na čo je EÚ tiež pripravená.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.