NHL:Hossa dal víťazný gól, Calgary aj St. Louis postúpili do play off

Hokejista Chicaga Blackhawks Marián Hossa Foto: TASR/AP

Washington 1. apríla (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa strelil v noci na sobotu 26. gól v tejto sezóne NHL. Navyše, mal punc víťazného, útočník Chicaga poslal v 18. minúte svoj tím do vedenia 2:1 a Blackhawks v domácom zápase zdolali Columbus Blue Jackets 3:1.

Brent Seabrook vyslal pri hre štyroch proti štyrom dopredu Patricka Kanea, na ktorého prihrávku si pred bránku nakorčuľoval Hossa a blafákom prekonal Sergeja Bobrovského. Dva góly dal Artemij Panarin. "Mladší chalani navôkol ma poháňajú vpred. Hokej je rýchly, snažím sa korčuľovať tak ako oni a zatiaľ to vychádza. Zlepšené štatistiky vám dodajú sebavedomie, aj po minulej sezóne som vedel, že na to stále mám. Teší ma, že v aktuálnom ročníku to dokazujem," povedal 38-ročný Hossa pre portál CSN Chicago.

Blackhawks si v stretnutí pripísali viacero míľnikov, dosiahli jubilejné 50. víťazstvo v ročníku, Kane sa troma asistenciami posunul na métu 750 bodov v kariére a kapitán Jonathan Toews zaokrúhlil počet gólových prihrávok na 350.

Uspel aj Hossov krajan v bránke New Yorku Islanders Jaroslav Halák, ktorý zlikvidoval 26 z 27 striel súpera (96,3-percentná úspešnosť zákrokov) pri víťazstve 2:1 nad New Jersey Devils na vlastnom ľade. Islanders zabodovali po troch stretnutiach a sú štyri body za Bostonom, Bruins momentálne držia druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii. Oba tímy do konca základnej časti odohrajú ešte päť duelov.

Slovenský brankár sa prezentoval kľúčovými zásahmi za stavu 1:0, v závere druhej tretiny zmaril veľké príležitosti Stefana Noesena i Johna Moorea. Kapitán "ostrovanov" John Tavares sa zranil koncom tretieho dejstva v snahe získať puk za bránkou protivníka. "Zakaždým je zlé, keď sa niekto zraní. Uvidíme, aké je to vážne a od toho sa odrazíme," uviedol Halák.

V Západnej konferencii má istotu účasti v play off už sedem mužstiev, k Chicagu, Minnesote, Anaheimu, San Jose a Edmontonu sa najnovšie pridali Calgary a St. Louis. Flames vo svojej aréne zdolali San Jose 5:2 a Blues na definitívu stačila aj prehra 1:2 po samostatných nájazdoch na ľade Colorada.

Calgary v predchádzajúcom ročníku vo vyraďovacej fáze chýbalo a tento odštartovalo bilanciou 5-10-1. "Toto sa nepodarí často. Máme možnosť urobiť niečo špeciálne, zišla sa tu výnimočná skupina hráčov. Obrat, aký sme predviedli, bol fantastický a dočkali sme sa odmeny," povedal útočník Alex Chiasson. St. Louis si v play off zahrá šiestykrát za sebou a po 41. raz vo svojej 50-ročnej histórii. "Chceli sme sa tam dostať, bol to náš prvoradý cieľ, takže môžeme byť spokojní. Teraz musíme dbať na našu formu, potrebujeme lepší výkon než v uplynulom zápase," podotkol tréner Mike Yeo na oficiálnom webe zámorskej súťaže.

NHL - výsledky:

New York Rangers - Pittsburgh 3:4 pp a sn, New York Islanders - New Jersey 2:1, Chicago - Columbus 3:1 /za domácich HOSSA 1+0/, Calgary - San Jose 5:2, Colorado - St. Louis 2:1 pp a sn, Arizona - Washington 6:3, Vancouver - Los Angeles 0:2

Slováci v akcii:

Marián Hossa (Chicago) 15:30 1 0 1 1 3 0

Richard Pánik (Chicago) 12:43 0 0 0 0 0 0

Marián Gáborík (Los Angeles) 15:13 0 0 0 0 0 0

Jaroslav Halák (New York Islanders) 60:00 26/27 96,3%

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty - brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

zoznam tímov s istotou účasti v play off:

Západná konferencia (7): Chicago, Minnesota, Anaheim, San Jose, Edmonton, Calgary, St. Louis

Východná konferencia (5): Washington, Columbus, Pittsburgh, New York Rangers, Montreal