ZMOS: Jarné brigády organizuje takmer polovica miest a obcí

Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Kapusta

Bratislava 3. apríla (TASR) – Takmer 50 percent slovenských samospráv využíva jarné obdobie na organizovanie verejných brigád. Vyplýva to z prieskumu Združenia miest a obci Slovenska (ZMOS), z ktorého vyplýva aj to, že jarné brigády sú tiež priestorom pre aktívne pôsobenie dobrovoľníckych a neformálnych skupín obyvateľov.

"V tomto prieskume uviedlo 66 percent samospráv, že pri organizovaní verejných brigád rôznou formou pomáhajú," priblížil hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák. "Pracovné prostriedky a náradie zabezpečuje ako formu pomoci v rámci verejných brigád štvrtina samospráv, zvoz a likvidáciu vyzbieraného odpadu počas verejných brigád tretina z nich," ozrejmil.

Ďalších 19 percent samospráv podľa jeho slov poskytujú ako formu pomoci propagáciu akcií prostredníctvom miestneho rozhlasu alebo webu samosprávy, priamou finančnou pomocou vypomáhajú necelé tri percentá samospráv. "Takmer 30 percent samospráv do takýchto brigád zapája pracovníkov z radov dlhodobo nezamestnaných," informoval Kaliňák.

Hovorca ZMOS-u pripomenul, že mestá a obce, s výnimkou obcí s menej ako 5000 obyvateľmi, ktoré majú zriadený zberný dvor, majú v súvislosti so zákonom o odpadoch povinnosť zabezpečiť podľa potreby, najmenej dvakrát do roka, zber a prepravu objemných odpadov a oddelene zbieraných zložiek komunálneho odpadu z domácností s obsahom škodlivých látok na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia.

"Samotné jarné upratovanie či už pomocou pri organizácii verejných brigád, alebo inými spôsobmi prispieva k zamedzeniu vytvárania nelegálnych skládok, zároveň umocňuje pozitívny vzťah k okoliu a posilňuje spoločenskú zodpovednosť," uzatvoril hovorca ZMOS-u.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.