Somálski piráti uniesli indickú komerčnú loď

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Mogadišo 3. apríla (TASR) - Somálski piráti uniesli pri pobreží Somálska indickú obchodnú loď. Podľa agentúry Reuters o tom informoval Abdirazak Muhammad Dirir, bývalý riaditeľ agentúry pre boj proti pirátstvu v somálskom čiastočne autonómnom regióne Puntland.

Piráti sa s loďou vydali na plavbu smerom k somálskemu pobrežiu. Podrobnosti o lodi, jej posádke a náklade zatiaľ nie sú známe.

Somálski piráti unášajú lode s cieľom dostať výkupné. Členov posádky vo väčšine prípadov nezabíjajú, konštatovala agentúra AP.

Pri brehoch Somálska od decembra 2008 pôsobí v súlade s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN protipirátska operácia EÚ s kódovým názvom Atalanta. Členské štáty EÚ vlani v novembri predĺžili tejto misii mandát až do roku 2018.

V snahe obmedziť pirátske aktivity v regióne okrem lodí misie Atalanta pôsobia aj plavidlá ďalších krajín NATO ale aj Číny, Ruska, Japonska či Indie.

Tieto iniciatívy narážajú však na odpor miestnych rybárov, ktorým prítomnosť zahraničných lodí bráni loviť vo vodách, kde zvykli. Mnohí z týchto rybárov sú pritom bývalí piráti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.