Novela ústavy je v Zbierke zákonov, Mečiarove amnestie sa môžu zrušiť

Vladimír Mečiar, archívne foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 4. apríla (TASR) - Zmena Ústavy SR, ktorá dáva parlamentu kompetenciu rušiť protiprávne amnestie a individuálne milosti prezidenta, už vyšla v Zbierke zákonov. Poslanci Národnej rady (NR) SR tak môžu pristúpiť ku zrušeniu amnestií Vladimíra Mečiara a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi.

Podpredseda NR SR a šéf Mosta-Híd Béla Bugár už povedal, že uznesenie, ktorým parlament zruší amnestie Mečiara z roku 1998 a milosť Kováča svojmu synovi, je už pripravené. Parlament by o ňom mohol rokovať v stredu (5.4.) o 14.00 h. Dnes sa tým bude zaoberať poslanecké grémium.

Aby sa o uznesení začalo rokovať, musí o to požiadať aspoň 30 poslancov. Na jeho schválenie je potom potrebných minimálne 90 hlasov. Ak plénum amnestie takýmto uznesením zruší, preverí ho ešte Ústavný súd SR, a to do 60 dní.

Zmena ústavy dáva parlamentu kompetenciu zrušiť amnestie či individuálne milosti prezidenta, ak odporujú princípom demokratického a právneho štátu, a prináša pravidlo, že zrušenie amnestií či milosti musí do 60 dní posúdiť Ústavný súd SR. Ten buď rozhodnutie parlamentu potvrdí, alebo zneguje a amnestie budú platiť ďalej. Ak súd neprijme v spomínanej lehote žiadne stanovisko, rozhodnutie parlamentu bude účinné.

Za novelizáciu ústavy hlasovali všetci prítomní koaliční poslanci, okrem Antona Hrnka z SNS, ktorý bol proti. Kladne hlasovali aj všetci poslanci OĽaNO-NOVA, Sme rodina a väčšina poslancov SaS a nezaradených.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.