Česká republika vyčerpala väčšinu európskych fondov

Symbol eura pred budovou ECB Foto: TASR/AP

Praha 4. apríla (TASR) - Česká republika v programovom období 2007 až 2013 vyčerpala z európskych fondov 96,4 % financií, ktoré mala k dispozícii. Získala 25,8 miliardy eur, nevyužila zhruba miliardu eur.

Programové obdobie bolo zo strany ČR uzavreté 30. marca, keď Európskej komisii (EK) poslala záverečné dokumenty všetkých 19 operačných programov. Ich súčasťou sú žiadosti o vyplatenie posledných 1,2 miliardy eur, pri ktorých EK ešte overuje správnosť čerpania dotácií. Odhady nevyčerpaných peňazí sa tak môžu ešte mierne zmeniť, uviedol na svojej internetovej stránke denník E15.

Podľa sekcie európskych fondov a medzinárodných vzťahov Ministerstva pre miestny rozvoj investície z Kohézneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja tvorili v rokoch 2007 až 2013 v Česku 34 % všetkých vládnych kapitálových investícií a prispeli 2 % k ročnému rastu českého hrubého domáceho produktu.

S použitím európskych peňazí sa podľa ministerstva vybudovalo napríklad 4526 kilometrov kanalizačných zvodov a postavilo alebo zmodernizovalo 147 čistiarní odpadových vôd. Na modernejšie vodovody a kanalizáciu je tak po novom pripojených viac ako 600.000 českých domácností. Podporu z európskych fondov získalo 90 % základných a 75 % stredných škôl, ďalej verejná doprava, podniky a výskum.

"Vďaka politike súdržnosti a desiatkam tisíc podporených projektov sa podarilo vytvoriť viac ako 94.000 nových pracovných miest, z toho vyše 6000 v oblasti výskumu," uviedlo ministerstvo.

Za úspech súčasnej vlády považuje vyčerpanie viac ako 96 % pridelených peňazí minister financií Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.