Americké médiá skritizovali Trumpa za schôdzku s egyptským prezidentom

Americký prezident Donald Trump Foto: TASR/AP

Washington 4. apríla (TASR) - Niektoré média v Spojených štátoch amerických sa opäť poriadne "obuli" do amerického prezidenta Donalda Trumpa, tentoraz za stretnutie s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím.

Podľa renomovaného denníka Washington Post sa v pondelok odohrala vo Washingtone nepekná scéna: "Ľúbostná schôdzka v Bielom dome medzi prezidentom Trumpom a Abdalom Fattáhom Sísím, najrepresívnejším diktátorom v modernej histórii Egypta".

Noviny pripomínajú, že prezident Obama nedovolil Sísímu ani vkročiť do Washingtonu, pretože "zinscenoval krvavý prevrat proti demokraticky zvolenej vláde". Denník ďalej píše o desaťtisícoch politických väzňov, o miznutí a vraždení oponentov a väznení novinárov v súčasnom Egypte.

"Nič z toho Trumpovi neprekáža. Sísího nazval pre jeho údajnú podporu boja proti islamskému štátu 'fantastickým chlapíkom'. Nič to, že Egypt prehráva boj proti džihádistom na svojom vlastnom Sinajskom polostrove," napísal Washington Post.

Podobne sa vyjadril aj denník Los Angeles Times: "Egyptskému autoritárskemu prezidentovi sa dostalo vrúcneho privítania v Bielom dome". Noviny ďalej napísali, že Egypt je jeden najdôležitejších, no zároveň najkontroverznejších arabských spojencov USA.

"Odkedy sa pred takmer štyrmi rokmi vojensky uchopil moci, mal egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí zákaz vstupu do Bieleho domu. Ale prezident Trump dal v pondelok jasne najavo, že obdobie ignorovania je za nami. Stretol sa so Sísím a tomuto autokratickému vládcovi sľúbil neobmedzenú podporu," napísal ďalší renomovaný denník New York Times (NYT), podľa ktorého dostal egyptský líder presne to, po čom dlho túžil. Na najprominentnejšom svetovom pódiu mu americký prezident "štedro rozdával pochvaly" a legitimizoval tak jeho funkciu a činnosť, uviedol NYT.

Za kontroverzného označila egyptského prezidenta aj televízna stanica ABC. Ostatné hlavné americké médiá boli v kritike umiernenejšie, no všetky spomenuli problematiku ľudských práv v Egypte a potrebu toho, aby Trump v tejto veci konal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.