Baskická ETA odovzdá posledné zvyšky svojho arzenálu

Zamaskovaní členovia ETA vyhlasujú ukončenie boja v októbri 2011 Foto: TASR/AP

Madrid 8. apríla (TASR) - Baskická separatistická skupina ETA plánuje dnes vo francúzskom meste Bayonne odovzdať posledné zvyšky svojho arzenálu zbraní a výbušnín. Informovala o tom agentúra DPA.

ETA už predtým avizovala, že dnešné posledné odovzdávanie zbraní pritiahne do Bayonnu "tisíce" jej sympatizantov. Podrobnosti o tom, akým spôsobom bude tento proces prebiehať, ale baskickí separatisti nezverejnili. Francúzskym úradom však už údajne označili lokality, kde sa ich tajné sklady zbraní a munície nachádzajú.

ETA (Baskicko a jeho sloboda) v roku 2011 oznámila, že sa zrieka násilia vo svojom zápase za nezávislosť baskických oblastí na severe Španielska a na juhozápade Francúzska. Ešte sa však musí úplne odzbrojiť alebo rozpustiť.

Skupine sa pripisuje smrť vyše 800 ľudí, ktorých zavraždila v rokoch 1968-2010 pri bombových teroristických útokoch. Obeťami boli zväčša jej "nepriatelia" ako politici a policajti, ale zahynulo aj mnoho náhodných, nevinných ľudí.

Španielska vláda pokladá skupinu ETA za teroristickú organizáciu a s jej predstaviteľmi priamo nekomunikuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.