Lajčák: Za 20 rokov sa s korupciou neurobilo nič, Ukrajinu len dojili

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák, archívne foto. Foto: TASR/AP

Kyjev/Varšava 12. apríla (TASR) – Ukrajina je pomerne kriticky hodnotená, pokiaľ ide o boj proti korupcii, vyhlásil v utorok pred príchodom do Varšavy slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

"Veľmi ľahko a jednoducho sa dá povedať, že je to nedostatočné. Na druhej strane by to nebolo fér, pretože Ukrajina od rozpadu Sovietskeho zväzu si vybudovala veľmi zvláštny systém, skoro oligarchický než akýkoľvek iný, ktorý bol istým spôsobom založený na korupcii a na rozkrádaní národného bohatstva krajiny," konštatoval šéf slovenskej diplomacie.

Zároveň dodal, že je pravdou aj to, že za posledné tri roky sa urobilo v tejto oblasti viac než za dve desaťročia. "Lebo za tých 20 rokov sa neurobilo nič. Všetci dojili Ukrajinu, ako len mohli. Čiže v tejto chvíli sú výsledky pomerne skromné," vyhlásil.

Podľa Lajčáka je však dôležité to, že vláda si uvedomuje, že ide o prioritu - boli prijaté mnohé dokumenty a programy a Kyjev spolupracuje s medzinárodnými inštitúciami, so Spojenými štátmi, s Európskou úniou i so Svetovou bankou.

"Keď sa na to pozrieme v tom procese, dá sa povedať, že Ukrajina je na dobrej ceste, ale je to cesta do kopca, určite to nie je cesta na vydláždenom chodníku," zdôraznil.

Pripomenul i to, že na jednej strane je uvedomenie si tejto témy, no na druhej je odpor tých, ktorí nie sú prívržencami transparentnosti, pretože sa znížia možnosti rozkrádať štátne bohatstvo. Myslí si, že Ukrajina má pred sebou ešte dlhú cestu - závisieť bude od toho, do akej miery krajina reálne implementuje európske štandardy.

Dnes čaká ministrov zahraničných vecí v poľskej metropole Varšava druhé z troch tradičných stretnutí, ktoré organizuje minister zahraničných vecí predsedníckej krajiny V4.

"Mali sme už stretnutie V4 plus západný Balkán; toto stretnutie je stretnutie V4 plus Východné partnerstvo. A tým zostávajúcim formátom je formát V4 plus severská, to znamená škandinávsko-baltská osmička," vysvetľuje minister Lajčák.

Stretnutie s Východnými partnermi je podľa neho stretnutím 19-tich krajín a zúčastní sa ho aj komisár pre rozširovanie EÚ Johannes Hahn. Témou budú prípravy na novembrový summit v Bruseli.

Zároveň zdôraznil, že V4 je jediné regionálne zoskupenie, ktoré má pravidelne každoročné stretnutia ako s partnermi západného Balkánu, tak aj s partnermi Východného partnerstva.

Ďalšou témou budú dopravné prepojenia. Navrhlo ju hostiteľské Poľsko ako predsednícka krajina a predmetom rokovania bude aj fungovanie Medzinárodného vyšehradského fondu.

M. Lajčák: Pri minskom procese sa čaká na výraznejší vstup USA

"Vieme, že Ukrajina má pred sebou dve veľké výzvy, tá jedna sa volá mier, to znamená konflikt na juhovýchode, a tá druhá reformy, zlepšenie života občanov. Rozhovor s prezidentom Porošenkom bol venovaný hlavne mieru a teda situácii na juhovýchode, napĺňaniu, alebo skôr nenapĺňaniu minských dohôd," dodal.

Minister s prezidentom diskutovali aj o tom, že konflikt skĺzava do podoby zamrznutého konfliktu, pretože podľa jeho slov už dnes administratívnu kontrolu vrátane dokladov, právnych aktov vykonáva Ruská federácia, a nie Ukrajina.

Slovenský minister sa včera stretol i s ukrajinským predsedom vlády Volodymyrom Hrojsmanom. Rokovali najmä o reformách ukrajinskej spoločnosti. "Informoval nás o tom, čo je na programe vlády, päť reformných oblastí. Hovoril o boji proti korupcii, lebo si uvedomuje aj ukrajinská vláda, že to je téma, ktorá je veľmi sledovaná medzinárodným spoločenstvom, EÚ a tam sme hovorili aj o tom, ako krajiny Vyšehradskej skupiny (V4) ako celok a aj jednotlivo vedia pomôcť," konštatoval minister Lajčák.

Zároveň zdôraznil, že si rozdelili niektoré oblasti, pričom Slovensko si zobralo energetickú bezpečnosť.

Stredajšie (12.4.) stretnutie ministrov zahraničných vecí vo Varšave je druhým z troch tradičných stretnutí, ktoré organizuje minister zahraničných vecí predsedníckej krajiny V4. "Mali sme už stretnutie V4 plus západný Balkán, toto stretnutie je stretnutie V4 plus Východné partnerstvo. A tým zostávajúcim formátom je formát V4 plus severská, to znamená škandinávsko-baltská osmička," vysvetľuje minister Lajčák.

Stretnutie s Východnými partnermi je podľa jeho slov stretnutím 19 krajín a je tu aj komisár pre rozširovanie EÚ Johannes Hahn. Témou stretnutia budú prípravy na novembrový summit v Bruseli.

Zároveň zdôraznil, že V4 je jediné regionálne zoskupenie, ktoré má pravidelne každoročné stretnutia aj s partnermi západného Balkánu a tiež s partnermi Východného partnerstva.

Ďalšou témou budú dopravné prepojenia. Navrhlo ju hostiteľské Poľsko ako predsednícka krajina a taktiež bude predmetom rokovania fungovanie Medzinárodného vyšehradského fondu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.