P. Pellegrini navýšil peniaze pre VŠ, na vzdelávanie o eurofondoch

Na snímke Peter Pellegrini. Foto: TASR/Monika Himpánová

Bratislava 12. apríla (TASR) – Na študijné programy, ktoré majú podporiť záujem mladých o prácu v štátnej správe, najmä pri riadení eurofondov, dostanú verejné vysoké školy viac peňazí. Rozhodol o tom podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD).

Ako informoval komunikačný odbor Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII), na základe projektov, ktoré od škôl prišli, rozhodol Pellegrini o navýšení sumy z pôvodných 300.000 eur na viac ako 576.000 eur. Znamená to, že úrad podporí všetky projekty, ktoré splnili podmienky.

"Štát si potrebuje vychovať vlastných odborníkov z oblasti fondov EÚ a naše verejné vysoké školy na to majú tie najlepšie predpoklady. Dostali sme projekty z 18 fakúlt a všetky boli nielen veľmi kvalitné, ale aj komplexné. Preto sme sa rozhodli navýšiť alokáciu tak, aby sme podporili všetky projekty, ktoré spĺňajú kritériá. Verím, že aj vďaka tejto výzve nám vyrastú odborníci pre štátnu správu, ktorá po ich zapojení do procesov ušetrí nemalé prostriedky, ktoré by inak investovala do externých konzultantov," priblížil Pellegrini.

Úrad vyhlásil v decembri 2016 výzvu z Operačného programu (OP) Technická pomoc na zatraktívnenie vyučovacieho procesu, týkajúceho sa problematiky európskych štrukturálnych a investičných fondov. Jej cieľom bolo vytvorenie nových alebo inovácia existujúcich študijných predmetov tak, aby sa absolventi mohli po skončení štúdia špecializovať na oblasti ako je riadenie, monitorovanie, hodnotenie, kontrola či audit štrukturálnych fondov.

Na výzvu pre vysoké školy bolo pôvodne vyčlenených 300.000 eur z OP Technická pomoc. Do 28. februára tohto roka, kedy skončilo predkladanie ponúk na partnerstvo, prihlásilo svoje projekty 18 fakúlt rôzneho zamerania z vysokých škôl a univerzít z celého Slovenska. Predložené projekty zodpovedajú tak odborným kritériám na financovanie zo spomínaného OP, ako aj prísne stanoveným kritériám, medzi ktorými mali hlavné postavenie inovácie existujúcich alebo novovznikajúcich predmetov. Jednotlivé fakulty vo svojich projektoch predstavili rôzne možnosti, ako je napríklad e-learning, klinické vzdelávanie, programy zamerané na riešenie vývoja algoritmov pre elektronizáciu verejnej správy alebo rodovú rovnosť.

Pellegriniho úrad spolupracuje s vysokými školami na viacerých úrovniach. Vo februári napríklad podpísal memorandum o spolupráci s rektormi troch najväčších bratislavských univerzít, na základe ktorého už ich študenti praxujú na úrade.

"Tak, ako súkromné firmy pracujú so študentmi stredných a vysokých škôl a už počas štúdia odchytávajú tých najlepších, rovnako sa musí správať aj štát. Už na škole musíme podchytiť šikovných mladých ľudí, ktorí majú záujem podieľať sa na správe vecí verejných, na riešení zložitých úloh v oblasti fondov Európskej únie či informatizácie," zhodnotil Pellegrini.

Zároveň zapája akademickú obec do inovatívnych projektov, ako napríklad príprava cezhraničnej testovacej dráhy pre prepojené a autonómne vozidlá medzi Bratislavou a Brnom. Vicepremiér tiež pri najbližšej novele zákona o verejnom obstarávaní navrhne, aby štátne a verejné inštitúcie dostali výnimku na obstarávanie služieb, ktoré vedia poskytnúť aj verejné vysoké školy. Tie by získali rovnaké postavenie, ako dnes majú stredné odborné školy, ktorých služby môže štát využívať na priamo bez verejného obstarávania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.