Múzeum liptovskej dediny Pribylina ožilo pestrými sviatkami jari

Ilustračná snímka Foto: TASR/Erika Ďurčová

Pribylina 14. apríla (TASR) - Múzeum liptovskej dediny v Pribyline oživí počas predĺženého veľkonočného víkendu tradičné programové pásmo pod názvom Sviatky jari. Od Veľkého piatka do Veľkonočného pondelka sa návštevníci môžu zoznámiť s tradičnými veľkonočnými zvykmi, ktoré ľudia dodržiavali odnepamäti.

"Návštevníci sa môžu priučiť tradičnému zdobeniu kraslíc a medovníkov, obdivovať zručnosť ľudových výrobcov, vyskúšať si prácu s včelím voskom, drevom či pletenie z prútia, ale aj ochutnať tradičné prívarky ako súčasť veľkonočného obradového jedla," informovala TASR Zuzana Nemcová z Liptovského múzea v Ružomberku. Veľkonočnú nedeľu v skanzene podľa nej spríjemní ľudová hudba a tance v podaní folklórnej skupiny Likava z Likavky. Súčasťou viacdňového podujatia sú aj tri výstavy - Tie vajíčka maľované, Rozprávkový domček s veselými zvieratkami a Ohrada plná jahniatok.

Nemcová pokračovala, že veľkonočnými zvykmi a tradíciami žijú aj ďalšie expozície Liptovského múzea. Napríklad v Národnej kultúrnej pamiatke Čierny orol v Liptovskom Mikuláši sa uskutočnili ukážky ľudových remesiel zamerané na výrobu a prezentáciu veľkonočných symbolov. V Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku je blížiacim sa sviatkom venovaný okrem aktuálnej výstavy Aj taká bola Veľká noc i výchovno-vzdelávací program Mágia a magické prostriedky vo veľkonočných zvykoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.