Alergikom na peľ sa na chvíľu uľaví. Sezóna brezy je už za vrcholom

Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Banská Bystrica 14. apríla (TASR) – Výrazné ochladenie a zrážková činnosť prispeli v minulých dňoch k výraznému poklesu denných koncentrácií peľu v ovzduší. Najvyššie boli namerané v Banskej Bystrici, Bratislave, Nitre a Košiciach. Dominoval peľ brezy, jaseňa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité.

"Uplynulý týždeň na celom Slovensku dominoval peľ brezy. Začiatkom týždňa miestami peľová sezóna brezy vrcholila a jej peľ v ovzduší dosahoval veľmi vysoké hladiny. Nižšie denné koncentrácie peľu zachytili len monitorovacie stanice v Trnave a Žiline. Najvyššie koncentrácie peľu brezy zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici - 818 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu. V Bratislave breza dosiahla maximum 369 peľových, v Nitre 306 a Trnave 305 peľových zŕn. Najkritickejšia situácia bola pred nástupom chladných a daždivých dní v Banskej Bystrici, keď celková denná koncentrácia peľu v ovzduší dosiahla 1537 peľových zŕn v metri kubickom vzduchu, pričom dominoval peľ brezy, jaseňa, hrabu a drevín z čeľadí cyprusovité tisovité. Peľ jelše sa vyskytoval už len sporadicky," zhodnotila Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby na Slovensku.

Podľa Lafférsovej peľová sezóna brezy prešla svojím vrcholom. Vplyvom ochladenia a zrážok odborníci predpokladajú pokles denných koncentrácií peľu v ovzduší, takže polinotikom by sa na niekoľko dní malo uľaviť. Dominovať bude naďalej peľ brezy a jaseňa. Pribudne peľ javora, hrabu, duba a buka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.