TIPSPORT LIGA: Nitra a Banská Bystrica sa po roku opäť pobijú o titul

Na snímke hokejisti Nitry, ilustračná snímka. Foto: TASR – Oliver Ondráš

Bratislava 14. apríla (TASR) - Hokejisti HK Nitra a HC'05 Banská Bystrica sa po roku opäť pobijú o majstrovský titul. Do finále Tipsport Ligy 2016/2017 sa prebojovali dve najlepšie mužstvá po dlhodobej časti a oba bez väčších problémov. Vlani sa z premiérového titulu tešili "corgoni", teraz si chcú opojný pocit z triumfu vychutnať víťazi ZČ z Bystrice, ktorí sa predstavia v treťom finále v rade, no ešte nikdy neuspeli.

Bystričania vyhrali základnú časť už v niekoľkozápasovom predstihu pred jej koncom, keď získali 119 bodov. Nitrania ich mali na konte o sedem menej. V play off nemal ani jeden z tímov väčšie problémy. "Barani" vo štvrťfinále vyradili nováčika z Nových Zámkov 4:1 na zápasy s impozantným skóre 25:7. V ďalšom kole sa nemaznali ani s prekvapením súťaže Martinom, ktorý vyradil Košice. V semifinále s Bystricou však nemal nárok a okrem prehry 1:4 na zápasy si pribalil taktiež aj 25 inkasovaných gólov, pričom súperovi dal desať. Aj hráči spod Zobora prenikli do finále hladko, pričom neprehrali ani jeden zápas. Poprad i Žilinu zdolali 4:0 na zápasy a taktiež si schuti zastrieľali. "Kamzíkov" vyradili so skóre 19:5 a "vlkov" 16:7.

Čo sa týka vzájomných duelov v prebiehajúcej sezóne, navrch majú Bystričania, ktorí štyrikrát vyhrali a dvakrát prehrali, pričom v oboch prípadoch na súperovom štadióne. V ich prospech hovorí aj pozitívne skóre 19:14.

Oba tímy majú k dispozícii veľmi kvalitné kádre, čo potvrdzujú aj dosiahnuté výsledky. Nitrania mali v ZČ najlepší útok, čo je ich hlavná zbraň, keď strelili 196 gólov. Bystričania boli hneď za nimi so 191 zásahmi, pričom mali najlepšiu defenzívu zo všetkých tímov - inkasovali iba 120-krát.

Útok "baranov" ťahajú v play off Brock Higgs, Tomáš Surový a Jordan Hickmott. Najproduktívnejší z nich je kanadský center Higgs, ktorý strelil v desiatich dueloch šesť gólov a pridal dvanásť asistencií. Kapitán Surový má na konte päť presných zásahov a desať asistencií. Jordan Hickmott nazbieral 12 bodov (4+8), no spolu so základnou časťou je na čele klubovej produktivity so 65 bodmi (27+38). Druhý je obranca-kanonier Matthew Maione, ktorý na neho stráca len bod (13+51), no pre zranenie odohral v play off iba štyri zápasy. Tretí je 60-bodový Surový, ale keďže hosťoval v Slovane Bratislava, odohral za Bystricu len 54 duelov. V obrane sa v play off bodovo darí aj Branislavovi Kubkovi a Mislavovi Rosandičovi.

Smerom dozadu sa môžu Bystričania spoľahnúť na "belasých" z KHL Michala Sersena, Patrika Lužu a Mislava Rosandiča, obrovské skúsenosti majú Ivan Ďatelinka, Peter Mikuš, Vladimír Mihálik a defenzívu vystužili aj viacerí legionári. Jednotkou v bránke bol v základnej časti, štvrťfinále i semifinále, a mal by byť aj v ďalšom kole, Jason Bacashihua. Tridsaťpäťročný Američan ovládol štatistiky ZČ v percentuálnej úspešnosti (92,87 percenta) i v priemere gólov na zápas (2,05). Výborne si počína i v nadstavbe, keď miesto medzi tromi žŕdkami prepustil Nathanovi Lawsonovi iba na jeden duel.

Lídrom tímu spod Zobora bol v základnej časti aj v prvom kole play off Marek Slovák. Center prvého útoku nazbieral v 55 dueloch ZČ 26 gólov a 28 asistencií, s 54 bodmi sa tak zaradil na štvrté miesto produktivity celej súťaže, pričom v góloch bol druhý za Ladislavom Nagyom (29). V štyroch zápasoch štvrťfinále pridal šesť bodov za dva góly a štyri asistencie. Proti Žiline pridal gól a asistenciu. Desať bodov v play off nazbieral kanadský legionár Judd Blackwater (4+6) a v celkovej produktivite tímu poskočil na druhé miesto (52 b). Na treťom je Michal Krištof (46) a za ním obranca Jameson Milam (42). V play off sa darí aj Tiborovi Kutálkovi a Radoslavovi Macíkovi. V bránke dostal vo všetkých stretnutiach štvrťfinále i semifinále príležitosť dvadsaťosemročný Američan Eric Hartzell, ktorý inkasoval iba jedenásť gólov a mal priemer pod 1,5 gólu na zápas, pričom vychytal tri shutouty.

Tímy na seba narazia v histórii extraligovej play off už piatykrát, pričom Nitrania sa tešili z víťazstva v sérii trikrát. Vlani vo finále 4:2 na zápasy, v sezóne 2013/2014 v semifinále (4:1) a v prvom vzájomnom súboji vo štvrťfinále v ročníku 2009/2010 (4:2). Bystričania uspeli iba raz pred dvomi rokmi, keď v sedemzápasovej semifinálovej sérii zdolali súpera 4:3.

Bystričania sľubujú koncentráciu na 100 percent

Vo finálovej sérii hokejovej Tipsport Ligy s Nitrou sľubujú Bystričania vyššiu koncentráciu ako tú, ktorá ich sprevádzala v základnej časti a v samotnej play off. Ideálna by bola stopercentná, čo však ťažko dosiahnu. Nie sú stroje, ani roboti, ale hokejisti z mäsa a kostí, ktorí sa občas chybám, alebo poklesu sústredenosti nevyhnú. Ak by sa však k absolútnemu číslu aspoň priblížili, veria si, že titul s historickým prívlastkom by zostal pod Urpínom.

Zatial Bystričanov zdobil tímový tmel, so širokým a vyrovnaným kádrom, keď každá jedna formácia sa vo svojom poslaní predbieha. Útočník Tomáš Matoušek však nie je priateľom predčasných uzáverov. "No uvidíme, aké to bude finále, sám som zvedavý. Ja nikdy nič neočakávam, jednoducho budeme múdrejší po prvom zápase a až po ňom naberieme nejaký smer. Nitra má silný útok, treba sa naň nachystať, musíme si dať pozor na jej útočníkov a ak sa nám to podarí, verím, že budeme úspešní."

Obranca Mislav Rosandič spomenul aj prvý krok v domácej aréne "baranov" a prajnú kulisu, ktorá sa už stala povestnou. V predchádzajúcich dvoch ročníkoch začínali vo finále s Nitrou a Košicami vonku a vždy museli aj likvidovať dvojzápasové manko. "Podľa mňa, a to je pre nás plus, začíname doma a treba túto výhodu zvládnuť tak, aby sme ju aj pocítili. Nitre máme čo vracať, zatiaľ neprehrala v play off ani jeden zápas a ja verím, že nám sa podarí zvíťaziť v dostatočnom počte, čiže štyrikrát."

Slová kapitána Tomáša Surového vždy vyvolávali v kabíne i na ľade najvyššiu pohotovosť, dokáže hráčov zmobilizovať a prehovoriť do duše. "Nitra má veľmi kvalitné mužstvo a vo finále musíme zo seba vydať všetko dobré, čo sme v sezóne nazbierali a čo nás zdobilo. V príprave sme sa snažili nič nepodceniť a už prvý zápas nám ukáže, ako na tom sme. Najlepšie by bolo, keby sa séria odvíjala od nášho víťazstva. Tretíkrát za sebou sa budeme pokúšať o titul, bude to o psychickom tlaku, vlastných schopnostiach, o detailoch, ktoré sa podpíšu pod celkový úspech."

Útočník Martin Belluš dal o sebe vedieť okrem hry aj nebojácnosťou, v druhom zápase semifinále proti Martinu sa pobil s Dlouhým. "Diváci majú radi šarvátky a aj ja občas musím urobiť to, aby som ich potešil. Povinné kroky v play off máme za sebou, sme vo finále, naladili sme sa dobre, aj séria s Martinom nám pomohla. Keď sme v nej plnili všetko, čo sme si povedali, tak aj taký výsledok ako 7:0 sa objavil. Je to pre nás poučenie, potom aj ľahšie strieľame góly. Proti Nitre vydáme zo seba všetko a ešte niečo viac. Keď chceme vyhrať, musíme siahnuť do netušených rezerv. Dosiaľ sme podávali výkony, keď sme sa nevyhli nejakým hluchým miestam, čo sa nám môže vypomstiť. Treba hrať stopercentne celý zápas, to sa nám nesmie stávať, ak chceme byť úspešní."

Na Michala Handzuša sa bude mužstvo s jeho obrovskými skúsenosťami veľmi spoliehať. "Na minulosť sa pozerať nebudeme, len na prítomnosť a tá nám hovorí, že Nitra má veľmi dobré mužstvo, rovnako ako my, takže to bude veľmi dobrá séria. Každý zápas môže rozhodnúť aj jedna chybička, oplatí sa hrať trpezlivo a snažiť sa vnútiť súperovi hokej, ktorý je nám najbližší."

Handzušovi zatiaľ chýba v jeho vitríne hokejových úspechov domáci majstrovský titul, na svoje portfólio však nehľadí. "Nielen ja, ale všetci hráči a obe mužstvá budú mať obrovskú túžbu vyhrať. Bez nej predsa nemôžete finále hrať, to je nepredstaviteľné. Plné štadióny vytvoria určite búrlivú kulisu, aká finálovým zápasom vždy svedčala a podľa mňa sa majú na čo tešiť."

Podľa Handzuša sa môžu hráči zlepšiť vo veľa veciach. "Dosiaľ sme ani v jednej sérii, či už proti Novým Zámkom, alebo proti Martinu, neukázali svoj najlepší hokej. Neustále výkon kolísal, nepodarilo sa nám zahrať naplno celých 60 minút. Proti súperovi, akým je Nitra, ktorá sa bude snažiť využiť každú jednu chybičku, bude kľúčové, aby sme sa naplno skoncentrovali na každé jedno striedanie. Nezabúdame na výborných nitrianskych útočníkov, na ich produktivitu, a ak len trochu v sústredenosti poľavíme, tak ich k tomu len nabádame a trestu v podobe inkasovaného gólu sa nevyhneme. Vyrovnanosť výkonov pri každom striedaní bude pre nás prvoradá."

Ak by hrali "barani" tak ako dosiaľ, tak by im výkony na Nitru podľa Michala Handzuša nestačili. "Napríklad séria s Martinom, štvrtý zápas s ním sme hrali najkoncentrovanejšie, bol to asi náš najlepší výkon v play off, ale v ostatných zápasoch sme v každej tretine mali výpadky, čiže aj v tomto sa musíme zlepšiť."

Tréner Vladimír Országh mal v sezóne plné ruky práce, aby sa pri častej obmene kádra vyprofilovali štyri harmonicky zladené formácie. Podľa vývinu v play off sa mu to napriek pochybovačným hlasom podarilo. "Stretnú sa najvyspelejšie mužstvá, ak mám vychádzať z tabuľky po základnej časti i z doterajších zápasov v play off. Nitra zatiaľ nestratila ani jeden zápas, a to hovorí za všetko. My sme takisto so sériami dvakrát 4:1 a s prvenstvom v základnej časti prispeli k faktu, že sa stretnú najlepší."

Na miskách váh sa žiadna podľa Országha neprevážila: "Šance oboch by som vyjadril pomerom 50 na 50. Bude to o maličkostiach, my sme tretíkrát vo finále po sebe, budeme mať najvyššie ciele, rovnako však aj Nitra. Celý rok sme trénovali pre to, aby sme sa dostali do finále a zabojovali o titul. Keď už sme tam, tak urobíme všetko, aby sme náš cieľ naplnili a z titulu sa konečne radovali."

Nitra po roku opäť proti "baranom", Kmeč: Výsledok práce

Opäť po roku má vyvrcholenie hokejovej Tipsport Ligy rovnaké zloženie. Súperom HK Nitra na ceste za obhajobou majstrovského titulu budú hráči HC'05 iClinic B. Bystrica. V boji o trofej sa stretnú dva najlepšie tímy po základnej časti s tým rozdielom, že finálová séria sa tentoraz začne v meste pod Urpínom.

Nitrania postúpili do finále najkratšou možnou cestou, bez jediného zaváhania odohrali štvrťfinálovú sériu s Popradom a semifinálové duely so Žilinou. Pred zápasmi s Banskou Bystricou mali dostatočný čas na prípravu a regeneráciu, čo je pri stretnutiach play off vždy cenná výhoda. "Každý sme mali iného súpera, iné situácie. Aj u našich sérií bol každý zápas veľmi ťažký. Možno to vyzerá, že to bolo ľahké, ale nebolo. Je to play off, každý hráč chce zo seba dostať maximum. To urobil Poprad aj Žilina. My sme si s tým poradili veľmi dobre, možno nad očakávania, ale určite by som to nepreceňoval, že série skončili 4:0. Čo sa týka Bystričanov, tak je to u nich veľmi podobné. To, že zaváhali jeden zápas, nič neznamená. Aj my aj Bystrica sme mali dostatočný čas na prípravu a oddych. Až samotná séria ukáže, kto ako na tom je," zhodnotil pre TASR cestu do finále tréner Nitry Andrej Kmeč.

Oba tímy sa dôverne poznajú, od minuloročného finále neprišlo k výrazným zásahom do hráčskeho či realizačného tímu. "Myslím si, že tímy sa veľmi nezmenili. Neprišlo k veľkému prebudovaniu kádra či už u nich alebo u nás. Podľa mňa sa to doplnilo vhodnými hráčmi na jednej a druhej strane. Možno séria bude len v tom iná, že začína práve v Bystrici," myslí si nitriansky útočník Marek Slovák.

V porovnaní s cestou za historicky prvým titulom čakajú na Nitru tentoraz úvodné dva zápasy finálovej série na ľade Banskej Bystrice. "Sme si vedomí toho, že minimálne jeden zápas v Bystrici musíme vyhrať. Je to pre nás iná situácia, ale myslím si, že máme kvalitu a odhodlanie na to, aby sme minimálne jeden zápas tam získali. Od toho sa všetko odvinie," myslí si Kmeč. Podľa Mareka Slováka v mnohom napovie už úvodné sobotňajšie stretnutie a tiež čas na prípravu pred samotnou sériou: "Voľno určite každému pomôže, lebo aj keď tie série boli 4:0, tak boli náročné či už fyzicky, ale dosť aj psychicky. Psychicky sme oddýchli, fyzických síl máme dosť. Iné to môže byť v tom, že môžeme zobrať nejaké zápasy vonku, čo bude určite výhoda pre nás. Bude to určite ťažké, veľa napovie prvý zápas a ukáže, ako sa bude séria vyvíjať. Zodpovedne sa na to pripravujeme. Pevne verím, že to zvládneme."

Bilancia zo základnej časti hovorí mierne v prospech "baranov" z Banskej Bystrice, ktorí si dokázali vo všetkých doterajších stretnutiach postrážiť výhodu domáceho ľadu a v jednom prípade uspeli aj v meste pod Zoborom. Kľúčom k úspechu na ceste za obhajobou titulu tak podľa Kmeča môžu byť oslabenia: "V Bystrici je menšie ihrisko, vytvára enormný tlak smerom na bránku. Musíme mať minimum vylúčení, lebo v štvrťfinále a semifinále sme ich mali veľa. S Bystricou sa jednoducho nedá ustáť, keby sme mali taký počet oslabení. To je asi základná vec oproti predchádzajúcim sériám, ktorú musíme zlepšiť. Dúfam, že sa to naplní. Bystrica hrá nátlakový a silový hokej s dohrávaním súbojov, musíme sa tomu vyrovnať a my naopak hrať náš korčuliarsky, kombinačný hokej."

Po zdravotnej stránke nastúpia "corgoni" pravdepodobne v kompletnom zložení, kormidelník naznačil jeden hráčsky otáznik, ktorý sa snaží do soboty vyriešiť. Kmeč získal v minuloročnej sezóne titul ako asistent trénera, v aktuálnom ročníku môže zabojovať o obhajobu premiérovo z pozície hlavného trénera. "Je to super pocit a výsledok práce počnúc možno mnou, končiac posledným hráčom alebo masérmi sa pretavil do podoby finále. Samozrejme, chceme urobiť všetko preto, aby sme uspeli," vyhlásil tréner Nitry.

Nitra - Banská Bystrica v play off:

štvrťfinále 2009/2010: Nitra - Banská Bystrica 4:2 na zápasy
semifinále 2013/2014: Nitra - Banská Bystrica 4:1 na zápasy
semifinále 2014/2015: Nitra - Banská Bystrica 3:4 na zápasy
finále 2015/2016: Nitra - Banská Bystrica 4:2 na zápasy

Vzájomné zápasy v prebiehajúcej sezóne z pohľadu Bystrice: 3:4 (v), 5:2 (d), 4:1 (v), 4:2 (d), 0:3 (v), 3:2 pp (d)

Program finále play off TL 2016/17 (všetky zápasy o 18.00 h):

sobota 15. apríla: Banská Bystrica - Nitra
nedeľa 16. apríla: Banská Bystrica - Nitra
streda 19. apríla: Nitra - Banská Bystrica
štvrtok 20. apríla: Nitra - Banská Bystrica
prípadne:
sobota 22. apríla: Banská Bystrica - Nitra
pondelok 24. apríla: Nitra - Banská Bystrica
streda 26. apríla: Banská Bystrica - Nitra

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.