Vo Vysokých a Západných Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Na snímke vľavo hore je Lomnické sedlo, uprostred Lomnický štít a vpravo je Kežmarský štít. Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta

Liptovský Hrádok 14. apríla (TASR) - Vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier, približne od výšky 1500 metrov nad morom, trvá počas celého dňa mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Malé lavínové nebezpečenstvo je v Nízkych Tatrách, informoval dnes TASR Anton Sedlák zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Uvoľnenie lavín je vo Vysokých a Západných Tatrách možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, na strmých svahoch a žľaboch prevažne záveterných orientácií. V Nízkych Tatrách je lavínové nebezpečenstvo lokálne. Niekde je snehová pokrývka vyfúkaná do tvrdého nosného podkladu, na iných miestach môže byť vplyvom vetra nový sneh premiestnený do terénnych pascí, žľabov a múld. Vo Veľkej a Malej Fatre pre nesúvislú snehovú pokrývku nehrozí lavínové nebezpečenstvo. Pri predpokladanom snežení a silnom vetre sa môže lavínové nebezpečenstvo lokálne zvyšovať.

Dnes ráno bolo na horách zamračené, miestami hmlisto, od 1000 metrov nad morom slabé sneženie. Fúkal severozápadný vietor s rýchlosťou do 15 metrov za sekundu. Teplota vzduchu sa dnes ráno pohybovala od mínus desiatich stupňov Celzia na Lomnickom štíte do mínus jedného stupňa Celzia v podhorí.

Za posledných 24 hodín pripadlo od 1400 metrov nad morom päť až desať centimetrov snehu. Nový sneh je vplyvom silného vetra rozmiestnený nerovnomerne. Niekde je snehová pokrývka vyfúkaná do starého zmrznutého podkladu sivej farby, niekde, naopak, vietor vytvoril tvrdé dosky a vankúše. Nebezpečné sú najmä záveterné orientácie svahov, kde sa v odtrhových zónach môže nachádzať hrubá vrstva vetrom ubitého snehu. Zvýšenú pozornosť majú turisti venovať svahom východných, juhovýchodných, južných a juhozápadných orientácií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.