Bojnický zámok zdobia kraslice či veľkonočné pohľadnice z minulosti

Bojnický zámok ožíva aj počas veľkonočných sviatkov. Foto: TASR/Pavol Remiáš

Bojnice 14. apríla (TASR) - Jarnú a veľkonočnú výzdobu rôzneho druhu, ako i veľkonočné pozdravy z minulosti si môžu prezrieť v týchto dňoch návštevníci na Bojnickom zámku. Tematické prehliadky, ktoré pripravilo Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum Bojnice pri príležitosti aktuálnych sviatkov, potrvajú do 17. apríla.

"Návštevníci môžu vidieť jednak expozíciu múzea, zároveň si môžu prezrieť veľkonočné dekorácie, kolekciu kraslíc, ktoré máme zapožičané z Etnografického múzea v Martine, a taktiež aj zbierku veľkonočných pohľadníc," povedala pre TASR kultúrno-propagačná manažérka SNM-Múzea Bojnice Petra Gordíková.

Kolekcia kraslíc je podľa nej veľmi bohatá, sú tam zastúpené rôzne techniky od voskovania, vyškrabávania, oblepovania slamou, papierom, dyhou alebo sietinou. "Najstaršie vajíčka pochádzajú z roku 1930 a sú z obce Vrícko. Zaujímavé sú napríklad aj vajíčka, ktoré môžeme označiť ako prírodné, sú obliepané sietinou. Je to vlastne dužina močiarnych tráv, ktoré sa farbia a nalepia na kraslice," priblížila.

Návštevníci môžu počas prehliadkovej trasy múzeom vidieť i kraslice zdobené cestom, vlnou, tiež slepačie, drevené či hlinené vajíčka. Svoje ručne robené kraslice zapožičal múzeu i Marek Šimo, ktorý pochádza z Nedožier-Brezian.

"Z pohľadníc môžeme spomenúť tiež také raritné, máme aj z roku 1929 alebo z roku 1930. Za zmienku zároveň stoja aj pohľadnice, ktoré majú na sebe pohyblivé obrázky zajačikov. Tie sú z roku 1975," ozrejmila Gordíková.

Bojnický zámok je počas veľkonočných sviatkov otvorený od 10.00 do 15.00 h.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.