Jedinú elektráreň v pásme Gazy odstavili pre nedostatok paliva

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo

Gaza 17. apríla (TASR) - Jediná elektráreň v palestínskom pásme Gazy je od nedele mimo prevádzky pre nedostatok paliva, čo spôsobuje dodatočné obmedzenie dodávok elektriny pre zhruba dva milióny obyvateľov tejto pobrežnej enklávy.

Odstávka je dôsledkom finančného sporu medzi islamistickým hnutím Hamas, ktoré pásmo Gazy ovláda, a palestínskou samosprávou pod vedením prezidenta Mahmúda Abbása. Dodávky elektriny sú po novom zabezpečované namiesto približne ôsmich už iba šesť hodín denne, informoval energetický úrad Hamasu.

Ministerstvo zdravotníctva v Gaze varovalo, že výpadky v elektrickej sieti môžu mať výrazný vplyv na zdravotnícke služby. Ďalšie problémy by mohli vzniknúť v dodávkach pitnej vody.

Podľa hovorcu palestínskej vlády, ktorého citovala tlačová agentúra Maan, financoval zásobovanie elektrárne v pásme Gazy palivom posledné tri mesiace Katar. Hovorca obvinil Hamas, že za elektrinu neplatí, aj keď za ňu vyberá od obyvateľov milióny šekelov.

Militantné palestínske hnutie Hamas sa v pásme Gazy ujalo moci v roku 2007, na čo Izrael a Egypt uvalili na toto územie blokádu. Izolácia a tri vojny medzi Izraelom a Hamasom značne narušili tamojšiu infraštruktúru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.