Využívanie pokročilých biopalív v motorových palivách sa má urýchliť

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Bratislava 18. apríla (TASR) - Využívanie pokročilých biopalív v motorových palivách sa má urýchliť. Vyplýva to návrhu novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý by v stredu (19.4.) mala schváliť vláda. Účinnosť novely sa navrhuje od 1. augusta 2017.

"Návrh novely zákona má najmä transponovať podmienky európskych smerníc 2015/1513 a 2015/652. Zároveň sa novelou spresňujú niektoré doterajšie ustanovenia slovenského zákona o podpore OZE a KVET na základe požiadaviek aplikačnej praxe," spresnil rezort hospodárstva.

Cieľom eurosmernice 2015/1513 je urýchliť využívanie biopalív tzv. druhej generácie, teda biopalív využívajúcich suroviny z biomasy, ktoré nemajú vysokú ekonomickú hodnotu pri inom použití ako biopalivo. Tieto pokročilé biopalivá zaručujú vysoké úspory emisií skleníkových plynov s malým rizikom spôsobenia nepriamej zmeny vo využívaní pôdy a nesúťažia priamo o poľnohospodársku pôdu určenú pre trhy s potravinami a krmivom.

Eurosmernica 2015/652 má z cieľ ustanoviť metodiku výpočtu úspor emisií skleníkových plynov počas životného cyklu pohonných látok a požiadavky na predkladanie ročných správ o týchto dosahovaných úsporách.

Podľa novely právnická alebo fyzická osoba je povinná uvádzať na trh naftu a benzín s obsahom biopalív minimálne v referenčnej hodnote vypočítanej z energetického obsahu celkového množstva motorových palív uvedených na trh, ktorá je 5,8 % pre rok 2017 a 2018, 6,9 % pre rok 2019, 7,6 % pre rok 2020, 8 % pre rok 2021 a 8,2 % pre roky 2022 až 2030.

Návrh novely zákona bol predmetom medzirezortného pripomienkového konania. Na rokovanie vládneho kabinetu sa návrh zákona predkladá s rozpormi s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, ktorá voči návrhu vzniesla 33 pripomienok, z toho 28 zásadných. Pripomienkujúce subjekty zaslali celkom 253 pripomienok, z toho bolo 167 zásadných.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.