SaS o duálnom vzdelávaní:Zapojiť by sa mohli aj žiaci vyšších ročníkov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 19. apríla (TASR) - Do systému duálneho vzdelávania by sa mohli po novom zapojiť aj žiaci vo vyšších ročníkoch. S takouto zmenou prichádza opozičná strana SaS v návrhu novely zákona o odbornom vzdelávaní. Zjednodušiť by sa malo aj zapojenie menších podnikateľov do systému. Liberáli chcú taktiež cez novelu znížiť byrokraciu spojenú so zapojením sa do duálneho vzdelávania.

V systéme je podľa SaS celkovo zapojených necelých 1600 žiakov, čo tvorí len dve percentá všetkých žiakov prvého a druhého ročníka stredných odborných škôl. Každoročne vzniká viac miest, než sa zapája žiakov, čím ponuka prevyšuje dopyt. „Tento projekt preukázateľne nedosiahol výsledky, ktoré sa od neho sľubovali. Keď už sa naň vynaložilo veľké úsilie a financie, mali by sa zaviesť potrebné zmeny na jeho zefektívnenie,“ uviedol opozičný poslanec za SaS Branislav Gröhling.

Gröhling navyše chce zákonne definovať kariérové poradenstvo, ktoré momentálne absentuje na školách. „Zjednocujeme pozíciu kariérového a výchovného poradcu pod školského poradcu. Rovnako chceme presadiť zmeny na zlepšenie informovanosti rodičov, žiakov a škôl o uplatnení v jednotlivých odboroch a na jednotlivých školách,“ dodal opozičný poslanec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.