SNS chce vekom regulovať udeľovanie prechodného pobytu stredoškolákom

Ilustračné foto. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Bratislava 22. apríla (TASR) - Získanie prechodného pobytu na Slovensku z dôvodu štúdia na strednej škole by malo byť od septembra podmienené vekom nižším ako 18 rokov. Túto hranicu chcú do zákona o pobyte cudzincov zaviesť poslanci koaličnej SNS Eva Smolíková, Jaroslav Paška, Magdaléna Kuciaňová a Tibor Bernaťák. Právnu normu predložili na májovú schôdzu NR SR.

Po novom tak slovenská polícia udelí prechodný pobyt na účel štúdia štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorý je žiakom dennej formy štúdia strednej školy a je ku dňu podania žiadosti o udelenie prechodného pobytu mladší ako 18 rokov. Ak ide o žiaka nadstavbového, kvalifikačného, špecializačného alebo vyššieho odborného štúdia, ku dňu podania žiadosti musí byť mladší ako 20 rokov.

SNS zároveň plánuje úplne zrušiť možnosť získať na Slovensku prechodný pobyt z dôvodu štúdia na jazykovej škole. Týmito opatreniami chcú poslanci SNS zabrániť zneužívaniu povolenia na prechodný pobyt pre dospelé osoby aj na iné účely, ako je nelegálna práca či migrácia.

"V praxi sú zaznamenané mnohé prípady zneužívania tohto účelu udelenia prechodného pobytu na území Slovenskej republiky. Predložený návrh zákona takéto zneužívanie odstraňuje," argumentujú koaliční poslanci.

Na margo jazykových škôl uviedli, že v praxi sú zaznamenané množstvá prípadov zneužívania tohto účelu udelenia prechodného pobytu. "Uvedená zmena nezakazuje cudzincom s oprávneným pobytom študovať na jazykovej škole v Slovenskej republike, len samotné štúdium na tejto škole nebude dôvodom na udelenie prechodného pobytu," dodali poslanci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.