Rezort spravodlivosti USA údajne pripravuje obvinenie voči Assangeovi

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange. Foto: TASR/AP

Washington 22. apríla (TASR) - Americký rezort spravodlivosti pripravuje obvinenia voči austrálskemu zakladateľovi internetovej stránky WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Informujú o tom tamojšie médiá.

Minister spravodlivosti USA Jeff Sessions na otázky ohľadom Assangea na piatkovej tlačovej konferencii síce priamo neodpovedal, uviedol však, že zvýši úsilie ohľadom postihu všetkých uniknutých dokumentov.

Podľa denníka The Washington Post, ktorý sa odvoláva na nemenovaných amerických činiteľov, prokuratúra už vypracúva obežník ohľadom potenciálnych obvinení voči Assangeovi a ďalším členom WikiLeaks.

Obžaloba môže zahŕňať spiknutie, krádež vládnych materiálov alebo porušenie zákona o špionáži, analyzuje The Washington Post.

Riaditeľ CIA Mike Pompeo minulý týždeň označil WikiLeaks za "nepriateľskú" tajnú službu podporovanú Ruskom a 45-ročného Assangea za "podvodníka", uvádza spravodajská stanica Slobodná Európa.

Zakladateľ tejto medzinárodnej neziskovej organizácie, ktorá zverejňuje citlivé informácie vlád a organizácií z anonymných zdrojov, sa od roku 2012 skrýva na ekvádorskej ambasáde v Londýne, keďže mu hrozí extradícia do Švédska pre údajné znásilnenie, čo on popiera.

Zo Švédska by však mohol byť vydaný do USA, kde by mu hrozil exemplárny trest ohľadom aktivít WikiLeaks.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.