Počet štátnozamestnaneckých miest len pre občanov SR sa rozšíril

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 3. mája (TASR) – Rozsah miest v štátnej službe, ktoré môžu zastávať len štátni občania Slovenskej republiky sa rozšíri. Zabezpečí to nové nariadenie, ktoré dnes schválila vláda.

Nariadenie vláda prijala v súvislosti s novým zákonom o štátnej službe, ktorý nadobúda účinnosť 1. júna. V doterajšom nariadení bolo stanovené, že štátnu službu na štátnozamestnaneckých miestach v justícii, obrane, na vnútre a v odboroch priemyselného vlastníctva a ochrany utajovaných skutočností môže vykonávať len občan SR.

Po novom sa obmedzenie vzťahuje aj pre odbory kybernetická bezpečnosť, investície a informatizácia.

Naopak, v zmysle novej úpravy budú môcť cudzinci vykonávať štátnu službu na Úrade vlády SR, čo doterajšie nariadenie neumožňovalo. Aj naďalej platí obmedzenie pre štátnozamestnanecké miesta v služobných úradoch ministerstva zahraničných vecí, Najvyššieho kontrolného úradu, Generálnej prokuratúry a krajských prokuratúr.

Cudzinci nebudú môcť vykonávať štátnu službu ani na miestach mimoriadnej významnosti a na miestach, kde sa vyžaduje oprávnenie na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami.

Vláda ďalším nariadením nanovo ustanovila i odbory štátnej služby, čo tiež súvisí s novým zákonom o štátnej službe. K všeobecným odborom štátnej služby pribudol odbor právne služby. Medzi špeciálne odbory štátnej služby sa dostali kybernetická bezpečnosť, investície, informatizácia, šport a veda a technika.

Cieľom nového zákona o štátnej službe z dielne Úradu vlády SR je zabezpečiť odpolitizovanú štátnu správu. V záujme skvalitnenia výkonu štátnej služby sa má zriadiť Rada pre štátnu službu, ktorá má byť nezávislým koordinačným a monitorovacím orgánom. Jeho základnou úlohou bude ochrana princípov, na ktorých je štátna služba budovaná, a dohľad nad dodržiavaním etického kódexu štátneho zamestnanca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.