Agrorezort: Začína podávanie žiadostí o štatút miestnej akčnej skupiny

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná . Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 3. mája (TASR) – Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyhlásila druhé kolo výzvy na získanie štatútu miestnej akčnej skupiny (MAS). O finančné prostriedky vo výške 200 miliónov eur sa môžu uchádzať všetci účastníci s kvalitnými stratégiami z prvého kola. Informoval o tom dnes riaditeľ odboru komunikácie a marketingu a hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík.

"Pristúpili sme k významnej zmene určenia financií pre budúce MAS, ktorá bude mať pozitívny vplyv pre viac obyvateľov Slovenska a na väčšie územie. Počet obyvateľov Slovenska ovplyvnený aktivitami MAS sa vďaka tomu zvýši na viac ako dvojnásobok z 1,5 milióna na 3,1 milióna obyvateľov a podporené územie sa rozšíri z 20.000 km2 na 40.000 km2," uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS). Udelenie štatútu MAS je pritom podmienkou na čerpanie finančných prostriedkov.

MPRV SR nastavilo pre uchádzačov transparentné a objektívne kritériá, pričom tým hlavným je miera nezamestnanosti v okrese. Ďalšími kritériami budú rozloha územia, počet obcí tvoriacich verejno-súkromné partnerstvo a počet obyvateľov v jeho území. Prideľovanie financií je vzhľadom na náročnosť implementácie stratégie miestneho rozvoja vypočítané na základe charakteristík daného územia. "Chceme, aby financie naštartovali tvorbu pracovných miest aj v najmenej rozvinutých regiónoch," dodala Matečná.

Fungovanie MAS bude dôsledne monitorované. Ak MAS svoju predloženú stratégiu nebude napĺňať, budú jej financie odobraté. Žiadosti o schválenie stratégie miestneho rozvoja a udelenie štatútu MAS môžu verejno-súkromné partnerstvá podávať do 15. júna 2017. Kvalitné stratégie pre aktuálne programovacie obdobie 2014 až 2020 budú vybrané v druhom štvrťroku 2017.

MPRV SR poskytne uchádzačom plnú podporu. Poverilo preto Národnú sieť rozvoja vidieka (NSRV) SR prostredníctvom Regionálnych antén pre dané kraje a regióny v rámci celého Slovenska zrealizovať v dňoch 9. až 12. mája 2017 školenia k zmenám Systému riadenia CLLD pre programové obdobie 2014 až 2020 a taktiež k pripravovanej výzve pre získanie štatútu MAS za účasti Riadiaceho orgánu. Koordinátori Regionálnych antén alebo priamo Centrálna jednotka NSRV SR zozbierajú všetky otázky a dotazy k tejto téme. MPRV preto vyzýva všetky verejno-súkromné partnerstvá o zaslanie podnetov zodpovedným koordinátorom z Regionálnych antén alebo priamo do Centrálnej jednotky NSRV SR na kontaktné údaje uvedené na webovej stránke www.nsrv.sk.

Získaniu štatútu MAS predchádza vytvorenie verejno-súkromného partnerstva – obce, súkromného sektora (miestni podnikatelia) a občianskeho sektora (neziskové organizácie, občianske združenia). Tie si museli vypracovať analýzy územia, na ktorom operujú, z ktorých im vyplynuli potreby rozvoja. Na týchto základoch si stanovia potreby a ich hierarchiu a vytvoria stratégiu územia (5-ročné plány). Môže ísť o rôzne opatrenia od podpory mikropodnikov na rozbeh ich činnosti až po renovácie historických budov. Cieľom výzvy MAS je zvýšenie kvality života v danom území a posilnenie ekonomiky v regióne takzvaným prístupom zdola nahor, teda samotné územia si zadefinujú, čo im najviac pomôže.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.