EÚ zverejnila detaily usmernení pre rokovania o brexite

Michel Barnier. Foto: TASR/AP

Brusel 3. mája (TASR) - Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier dnes v Bruseli zverejnil technické detaily usmernení, podľa ktorých sa jeho tím bude riadiť počas rokovaní s Londýnom o spôsobe odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Keď bude Spojené kráľovstvo pripravené, mali by sa začať rokovania, hodiny tikajú, vyhlásil dnes hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. Európska komisia (EK) dnes predstavila konkrétne negociačné usmernenia pre rokovania o brexite.

"V momente, keď bude Spojené kráľovstvo pripravené, mali by sme začať rokovať, hodiny tikajú," vyhlásil Barnier. Rokovania podľa neho budú náročné, ale je odhodlaný dosiahnuť dohodu.

V duchu záverov sobotňajšieho summitu lídrov členských štátov zopakoval, že prioritou pri rokovaniach budú práva občanov, finančné vyrovnanie a dohoda o hraničnom režime, najmä v Írsku.

"Budem pracovať s faktami, číslami, zákonmi a riešeniami," uviedol vyjednávač EÚ s tým, že si mieni počas rokovaní zachovať chladnú hlavu a bude sa sústreďovať na dosiahnutie dohody.

Detailné usmernenia predstavujú právny nástroj, ktorý umožní konkrétne vyjednávanie. Schvália ich musia členské štáty na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti, ktorá pravdepodobne bude 22. mája. Tým udelia mandát Barnierovi na spustenie rokovaní.

Rokovania medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom o brexite sa ale začnú až po britských predčasných voľbách, ktoré sa budú konať 8. júna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.