NHL: Edmonton premárnil náskok, prehral v Anaheime

Hráč Anaheim Ducks Corey Perry dáva gól do brány Edmonton Oilers s brankárom Camom Talbotom v predĺžení zápasu NHL. Foto: TASR AP

New York 6. mája (TASR) - Hokejistov Anaheimu Ducks delí už iba jedno víťazstvo od postupu do finále play off Západnej konferencie NHL. V noci na sobotu dokázali v závere riadneho hracieho času zmazať trojgólovú stratu a vyhrali v piatom dueli konferenčného semifinále doma nad Edmontonom 4:3 po dvojnásobnom predĺžení. V sérii tak vedú 3:2 na zápasy. Svoj postup môžu spečatiť v noci na pondelok v šiestom súboji na ľade Oilers (1.00 SELČ).

Ducks mali možnosť ujať sa vedenia v 10. minúte, no ich kapitán Ryan Getzlaf nepremenil trestné strieľanie. Oilers to nakoplo a v druhej tretine si vybudovali aj vďaka svojmu ofenzívnemu lídrovi Connorovi McDavidovi (1+1) trojgólový náskok. Ešte 3:16 min. pred koncom tretej časti viedli 3:0, no náskok trestuhodne premárnili. Hráči Anaheimu si v samom závere vynútili obrovský tlak, Getzlaf s obrancom Camom Fowlerom znížili a 15 sekúnd pred klaksónom vyrovnal Rickard Rakell a poslal zápas do predĺženia. V prvom predĺžení gól nepadol, rozhodnutie prišlo až v 87. minúte z hokejky kanoniera Ducks Coreyho Perryho. Ten sa po prihrávke Getzlafa neunáhlil v zakončení, položil si brankára Cama Talbota a zasunul puk medzi jeho betónom a ľavou žŕdkou. Prvýkrát v tejto sérii tak uspel domáci tím.

Anaheim sa stal iba druhým klubom v histórii NHL, ktorý v zápase play off zmazal stratu 0:3 v záverečných štyroch minútach hry. Predtým sa to podarilo len Edmontonu v roku 1997 v súboji s Dallasom. "Vedeli sme, že keď strelíme prvý gól, môžeme aj ďalšie," komentoval triumf Getzlaf. "Robili sme všetko, čo sa dalo. Hrýzli sme až do konca, vrátili sme sa do zápasu a oživili nádeje na zvrat. Už skôr sme si vypracovali niekoľko šancí, ale nepremenili sme ich. V závere sa nám to však podarilo a je skvelé, že sme vydreli víťazstvo." Oilers vyhrali prvé dva zápasy série, mali dobrú možnosť viesť 3:2, namiesto toho však čelia hrozbe vypadnutia. "Sme sklamaní z výsledku, ale nemôžeme zaň nikoho viniť. V ďalšom zápase musíme zabrať, je dobre, že ho hráme doma. Dokážeme vyrovnať sériu," neskladá zbrane tréner Edmontonu Todd McLellan.

Brankár "olejárov" Talbot stanovil nový klubový rekord v play off so 60 úspešnými zákrokmi. Predošlý držal Dwayne Roloson s 54 zákrokmi z roku 2006 proti Detroitu. Slovenský obranca v službách Oilers Andrej Sekera nedohral zápas pre zranenie, z hry odstúpil už v prvej tretine po zákroku Getzlafa. Kanadský center ho nepríjemne narazil na mantinel, Sekera sa po náraze len ťažko zdvíhal z ľadu. Napokon odohral len necelé dve minúty. Podľa zámorských médií si pravdepodobne poranil ľavú nohu. To je nepríjemná správa aj pre reprezentačného trénera Zdena Cígera, ktorý pre Sekeru nechával voľnú kolónku na súpiske na MS. "Vždy je to ťažké, keď stratíte v prvej tretine hráča ako je Sekera, ktorý hráva 24-25 minút za zápas. Musia ho zastúpiť iní chalani a tí dnes odviedli neuveriteľnú prácu," povedal Talbot.

Hráči St. Louis Blues odvrátili hrozbu vypadnutia z play off. V noci na sobotu zdolali v piatom súboji semifinále Západnej konferencie NHL Nashville 2:1 a znížili stav série na 2:3. Víťazný gól domácich strelil na začiatku tretej tretiny Jaden Schwartz. Šiesty zápas série je na programe v nedeľu o 21.00 SELČ na ľade Predators, ktorí dosiaľ ešte nikdy nepostúpili medzi najlepšie ligové kvarteto.

"Predátori" utrpeli iba druhú prehru v tohtoročných vyraďovacích bojoch. Blues hľadali v ofenzíve potrebnú iskru a dodal im ju český útočník Dmitrij Jaškin. Ten dostal prvýkrát v play off 2017 šancu v zostave St. Louis, keď nahradil zraneného Alexandra Steena, a v 26. minúte otvoril skóre. "Aj keď 'Steener' nemohol hrať, podporoval nás. Vlastne mi predpovedal, že dám gól," prezradil Jaškin po svojom druhom góle v play off v kariére. V tejto sezóne odohral 51 zápasov v základnej časti, v ktorých rozvlnil sieť iba raz. "Verili sme, že úspešne naskočí do rozbehnutého vlaku a odohrá skutočne dobrý zápas. Bolo ho vidieť, najmä pri mantineloch ukázal svoju silu, a to na oboch stranách klziska," pochválil českého krídelníka tréner "bluesmanov" Mike Yeo.

Po vyrovnávajúcom zásahu Jamesa Neala rozhodol o triumfe domácich v 41. minúte Schwartz, ktorý zblízka dorazil do siete strelu Coltona Parayka. "Oba góly sme dostali, keď sme nechali protihráča úplne voľného pred bránkou. Dve rovnaké situácie, dve dorážky, dva inkasované góly," lamentoval brankár hostí Pekka Rinne, ktorý si pripísal 30 úspešných zákrokov. Jeho náprotivok Jake Allen kryl 21 súperových striel. "Boli sme aktívni smerom dopredu. Páčilo sa mi, ako hráči neprestávali tlačiť súpera. Chceli sme od nich, aby vyhrali tento zápas, a to sa im podarilo. Nič sa však nemení a s rovnakým cieľom ideme aj do ďalšieho duelu," dodal Yeo.

2. kolo play off NHL /na štyri víťazstvá/

piate zápasy semifinále Západnej konferencie

ST. LOUIS BLUES - NASHVILLE PREDATORS 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Góly: 26. Jaškin (Pietrangelo, Sobotka), 41. Schwartz (Parayko) – 34. Neal (Subban, Josi). Brankári: Allen - Rinne, strely na bránku: 32:22, 19.168 divákov.

/stav série: 2:3/

ANAHEIM DUCKS - EDMONTON OILERS 4:3 pp (0:0, 0:3, 3:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 57. Getzlaf (Silfverberg), 58. Fowler (Silfverberg, Perry), 60. Rakell (Perry, Fowler), 87. Perry (Getzlaf, Rakell) – 21. Draisaitl (Klefbom, Larsson), 23. McDavid (Letestu, Nugent-Hopkins), 33. Caggiula (McDavid, Russell). Brankári: Gibson - Talbot, strely na bránku: 64:38, 17.358 divákov.

/stav série: 3:2/

Slovák v akcii:

Andrej Sekera (Edmonton) 1:54 0 0 0 0 0 0

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/