V skanzene vo Vychylovke predstavia v nedeľu život drotárov

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Vychylovka 6. mája (TASR) - Drotárskym remeslom ožije v nedeľu 7. mája skanzen v kysuckej Vychylovke počas podujatia Svetom moje svetom.

Podľa hlavnej lektorky Kysuckého múzea v Čadci Dariny Hnidkovej priblížia členovia Folklórnej skupiny Staškovanka zo Staškova návštevníkom život drotárov na Kysuciach v scénickom pásme Chodí drotár po dedine. "Program sa začne o 13.30 h na pódiu pri krčme zvykmi a tradíciami pri odchode drotárov do sveta, ktoré spestria kysucké ľubozvučné piesne a hra na heligónke. Nebudú chýbať remeselníci, jazda motorovou mašinkou na Historickej lesnej úvraťovej železnici a jazda na drezine až na sedlo Beskyd. Kroje Anny Mikušcovej z Nimnice budú v objekte stanica Skanzen a výstava Bol raz jeden Skanzen predstaví výtvarne práce detí zo základných škôl Bystrickej doliny," uviedla Hnidková.

Drotárstvo podľa nej patrilo k najcharakteristickejším a k najtypickejším doplnkovým zamestnaniam na Kysuciach. "Išlo o vandrovné zamestnanie, kde platil nepísaný zákon, podľa ktorého sa každý mohol zdržiavať len v určitých krajinách a okresoch, aby sa vyhlo nedorozumeniam a sporom. Toto zvykové právo sa odovzdávalo z pokolenia na pokolenie. Otec brával so sebou už svojho malého syna, aby sa takto zoznámil s oblasťou svojich neskorších vandroviek. Drotári sa zaoberali výrobou a predajom výrobkov z plechu a drôtu a podomovým opravovaním kuchynského riadu," dodala Hnidková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.