Médiá: D. Trump využíva svoje právomoci na maximum a viac

Americký prezident Donald Trump, archívna snímka Foto: TASR/AP

Washington 11. mája (TASR) – Donald Trump opäť ukázal, ako si predstavuje funkciu prezidenta - chce byť silným prezidentom so silnými právomocami, ktorý všetko urobí sám. Môže sa mu to však vypomstiť. Upozornili na to viaceré americké médiá po tom, ako šéf Bieleho domu odvolal riaditeľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Jamesa Comeyho.

"Uplynulo 24 rokov, odkedy prezident odvolal riaditeľa FBI. Bolo to prvý a jediný raz v histórii USA. Teda až dokým Donald Trump neodvolal Jamesa Comeyho," napísal denník Los Angeles Times.

Federálny úrad pre vyšetrovanie bol zriadený v roku 1908 a odvtedy mal 11 riaditeľov (jeden z nich, J. Edgar Hoover, pôsobil na jeho čele 48 rokov).

"Spomedzi tých 11 bol len jeden, okrem Comeyho, odvolaný: William Sessions, ktorý slúžil v rokoch 1987 až 1993," pripomenul denník Washington Post.

Williama Sessionsa odvolal vtedajší prezident Bill Clinton pre viaceré etické pochybenia a zneužívanie štátnych peňazí.

Trump však podľa médií odvolal Comeyho bez toho, aby bolo dokázané, že šéf FBI niekde pochybil.

Podľa spravodajskej televízie CNN zdroj blízky riaditeľovi FBI povedal, že Trump mal na odvolanie dva dôvody. Po prvé, Comey neposkytol Trumpovi žiadne záruky osobnej lojality. Po druhé, vyšetrovanie FBI týkajúce sa možného napojenia Trumpovho tímu na Rusko počas minuloročnej predvolebnej kampane naberalo na otáčkach.

Ak sú toto skutočné dôvody odvolania, potom podľa CNN Trump zneužíva svoju právomoc.

"Je to groteskné zneužitie moci prezidentom. Je to vec, aká sa deje v nedemokratických krajinách – keď prebieha vyšetrovanie, ktoré sa priblíži k prezidentovi, a ľudia zodpovední za vyšetrovanie sú vyhodení. Nevidel som niečo také od 20. októbra 1973, keď prezident Nixon vyhodil Archibalda Coxa, špeciálneho prokurátora v prípade Watergate. Takéto niečo nie je súčasťou americkej politickej tradície," povedal analytik CNN Jeffrey Toobin.

Richard Nixon prišiel pre škandál Watergate a marenie vyšetrovania o funkciu šéfa Bieleho domu. Slovo impeachment teraz zaznieva v USA opäť.

"Ak prezident nevidel, že jeho neuvážené odvolanie muža zodpovedného za vyšetrovanie napojenia Trumpovej kampane na ruský režim môže znepriateliť niektorých jeho spojencov a pobúriť väčšinu verejnosti, tak je to anomália," napísal denník Washington Post.

"Trumpovo náhle odvolanie Jamesa Comeyho omráčilo Washington a podnietilo v oboch politických stranách obavy, že pán Trump zasahuje do nezávislosti agentúry. Táto epizóda je však len jednou z viacerých, ktoré by boli v konvenčnejšej administratíve a za menej búrlivých časov vnímané ako politické vstupovanie do otázok výkonu práva," napísal ďalší renomovaný denník The New York Times.

Televízia CNN uviedla, že Trump sa zahráva s ohňom a môže si privodiť impeachment.

"Môže sa stať, že historici si budú 9. máj 2017 pamätať ako osudný deň v americkej histórii. Odvolaním riaditeľa FBI Jamesa Comeyho mohol 45. prezident Spojených štátov spustiť sériu udalostí, ktoré môžu viesť k ďalším kontroverziám a potenciálne až jeho impeachmentu menej než rok od nástupu do funkcie," povedal právny analytik CNN Paul Callan.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.