Týždeň modrého gombíka pomôže tento rok ukrajinským deťom

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 12. mája (TASR) – Celoslovenská verejná zbierka Týždeň modrého gombíka, ktorú organizuje Slovenský výbor pre UNICEF, sa v týždni od 15. do 21. mája uskutoční po trinásty raz. Jej cieľom je zabezpečenie humanitárnej pomoci pre deti na východnej Ukrajine, ktorá je od roku 2014 dejiskom ozbrojeného konfliktu. Darcovia môžu prispieť do pokladničiek dobrovoľníkov alebo prostredníctvom elektronickej zbierky. TASR o tom informovala Nikola Korytková z UNICEF Slovensko.

"Tento ročník zbierky je pre slovenský výbor UNICEF špeciálny. Nielen preto, že cieľovou krajinou pomoci je bezprostredný sused Slovenska - Ukrajina, ale aj vzhľadom na to, že zástupcovia organizácie, vrátane vyslanca dobrej vôle Jara Bekra, boli v septembri 2016 na východe tejto krajiny osobne. Mali možnosť na vlastné oči vidieť, ako to v oblastiach, do ktorých bude zaslaná pomoc, vyzerá. Rozprávali sa s učiteľmi a deťmi o tom, ako vyzerá ich každodenná snaha o čo možno najnormálnejší život," uviedla Korytková.

Podľa jej ďalších slov je situácia v Doneckej a Luhanskej oblasti stále vážna a nestála, napriek podpisu viacerých dohôd bojujúcich strán o zložení zbraní. Následky konfliktu sú citeľné aj v širokom okolí uvedených regiónov. "V súčasnosti kríza ovplyvňuje 3,8 milióna obyvateľov krajiny, z toho milión detí. Práve pre ne je situácia obzvlášť ťažká. Mnohé rodiny sa museli už niekoľkokrát sťahovať, míňajú sa im finančné zdroje a strácajú psychické schopnosti zvládať vzniknutú situáciu," priblížila Korytková s tým, že v krajine je vnútorne vysídlených viac ako 1,6 milióna obyvateľov, z toho približne 222.000 detí.

Okrem príspevkov do pokladničiek dobrovoľníkov v uliciach slovenských miest môžu občania v uvedenom týždni pomôcť aj prostredníctvom elektronickej zbierky na nadej.unicef.sk. V prípade záujmu o dlhodobú pomoc môžu darcovia posielať SMS správy s textom UNICEF A v hodnote päť eur na číslo 870. Prispievanie sa dá kedykoľvek deaktivovať zaslaním SMS s textom UNICEF D.

Týždeň modrého gombíka je celoslovenská verejná zbierka, ktorú organizuje UNICEF Slovensko každý rok v máji.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.