Kaynak v Bosne: Osmania vládli spravodlivo, do nemoslimov sa nestarali

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Foča 13. mája (TASR) - Osmanskú mešitu zo 16. storočia v Bosne a Hercegovine, ktorá bola počas občianskej vojny v rokoch 1992-1995 poškodená, včera opäť otvorili pre veriacich, informovala turecká agentúra Anadolu.

Mešita (Careva džamija) sa nachádza v meste Foča vzdialenom približne 80 kilometrov juhovýchodne od bosnianskej metropoly Sarajevo. Reštaurovali ju s pomocou Tureckej agentúry pre spoluprácu a koordináciu (TIKA), ktorá včera otvorila v Bosne svoje nové pobočky.

Mešitu nechal postaviť v roku 1501 osmanský sultán Bajazid II. V roku 1992 poškodili mešitu srbské jednotky. Bola jednou z 12, ktoré zničili alebo poškodili.

Na ceremoniálnom otvorení mešity sa zúčastnil aj turecký vicepremiér Veysi Kaynak v rámci svojej oficiálnej návštevy Bosny. Pripomenul, že Osmanská ríša bola v regióne prítomná približne 500 rokov a podľa jeho slov vládla spravodlivo a bez zasahovania do náboženského života, kultúry, tradícií alebo zvykov nemoslimov.

Kaynak spomenul v prejave aj bosnianskeho exprezidenta Aliju Izetbegoviča, ktorý viedol krajinu počas rozpadu Juhoslávie. "Drahí Bosniaci, drahí Fočania, chcem povedať, že svet, v ktorom dnes žijeme, potrebuje viac ľudí ako bol Alija Izetbegovič. Alija Izetbegovič nebol len váš prezident, bol naším hrdinom," vyhlásil turecký vicepremiér.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.