Duda hovoril s Macronom o stretnutí Weimarského trojuholníka

Emmanuel Macron, archívne foto. Foto: TASR/AP

Varšava 13. mája (TASR) - Poľský prezident Andrzej Duda a novozvolený francúzsky prezident Emmanul Macron sa v piatok telefonicky dohodli na tom, že nový francúzsky prezident bude predsedať najbližšiemu summitu Weimarského trojuholníka, ktorý združuje Francúzsko, Nemecko a Poľsko.

Riaditeľ poľskej prezidentskej kancelárie Krzysztof Szczerski povedal tlačovej agentúre PAP, že Duda i Macron považujú za dôležité, aby Weimarský trojuholník "začal čo možno najrýchlejšie fungovať v novom zložení na úrovni hláv vlád a štátov". Dodal, že termín stretnutia ešte nebol stanovený. Najskôr ho treba dohodnúť s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorú v súčasnosti zamestnáva predvolebná kampaň v Nemecku.

Prezidenti Poľska a Francúzska hovorili aj o plánoch na politickú spoluprácu. Na otázku, či sa to týkalo posilnenia integrácie krajín eurozóny Szczerski odpovedal, že obaja lídri chcú diskutovať o budúcnosti Európy na separátnom dvojstrannom stretnutí.

"Prezident Macron jasne zdôraznil, že obchod a európsky priemysel sú oblasti európskej politiky, kde by sa malo poľsko-francúzskemu partnerstvu mimoriadne dariť," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.