ZÁCHRANÁRI: Každý šiesty volajúci na linku 155 nepotrebuje záchranku

Ilustračné foto. Foto: TASR/Peter Hudec

Bratislava 15. mája (TASR) - Záchranári sa aj vlani stretávali s tým, že si ich zavolali na pomoc a na nahlásenom mieste sa nakoniec nikto nenachádzal. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) zaznamenalo okolo 2500 takýchto prípadov. Záchranári mali vlani celkovo vyše 518.000 výjazdov, ďalších vyše 90.000 volaní na linku 155 sa riešilo telefonickou konzultáciou.

"Je pochopiteľné, že ľudia nevedia sami zhodnotiť závažnosť zdravotného stavu, a preto sa často obracajú na záchrannú zdravotnú službu a volajú na linku 155. No nie všetky volania sú indikované na zásah záchranárov," uviedol hovorca OSZZS Boris Chmel.

Záchranári tak podľa jeho slov často zasahujú u ľudí, ktorí neriešia svoje zdravotné problémy počas pracovné dňa. "Vo večerných hodinách sa ich zdravotný stav zhorší a vytáčajú linku 155 a žiadajú si záchrannú zdravotnú službu. Pritom mnohokrát by sa tomu dalo predísť, ak by sa starali lepšie o svoje zdravie, alebo navštívili všeobecných lekárov či lekársku službu prvej pomoci," skonštatoval Chmel.

Výnimočné nie sú ani prípady, keď ľudia využívajú sanitky ako taxíky, keď sa napríklad potrebujú dostať do nemocnice. "Zavolajú na 155 a vedia, čo majú do telefónu povedať a opísať, aby im operátor poslal pomoc. Takýto ľudia by si mali uvedomiť, že práve posádka, ktorá išla na takýto výjazd, by mohla zachrániť život človeka, ktorý je na naozaj v ohrození, stal sa mu úraz, nehoda, kolaps atď.," upozornil Chmel.

Pripomína, že zdravotnícki záchranári zasahujú pri udalostiach, pri ktorých došlo k náhlemu ohrozeniu ľudského života a zdravia tam, kde treba poskytnúť neodkladnú, urgentnú, zdravotnú starostlivosť. "Nechodia k zvýšeným teplotám, a pod., a záchranná služba neslúži ani ako taxík, keď sa ľudia nemajú ako dopraviť do nemocnice," zhrnul.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.