Kauza Panama Papers: Na Malte sú predčasné parlamentné voľby

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Valletta 3. júna (TASR) - Na Malte sa dnes konajú predčasné parlamentné voľby. Vypísal ich premiér Joseph Muscat po obvineniach, že jeho manželka Michelle vlastní spoločnosť uvádzanú v tzv. Panamských dokumentoch.

Podľa prieskumov Muscatova sociálnodemokratická Labouristická strana (MLP) zrejme vo voľbách zvíťazí. Prieskumy taktiež naznačovali, že jedna pätina voličov je nerozhodnutá. Šancu tak majú aj národne orientované sily, ktoré tvoria Nacionalistická strana (PN) a nedávno založená Demokratická strana (PD).

Podozrenia voči Muscatovej vyvolali na Malte pouličné protesty a prispeli k vypísaniu predčasných parlamentných volieb. Muscat obvinenia odmietol a označil ich za klamstvá.

Muscat sa dostal pod paľbu kritiky po tom, čo populárna bloggerka Daphne Caruana Galiziová zverejnila tvrdenie, že spoločnosť Egrant Inc., uvádzaná v Panamských dokumentoch, vlastní manželka premiéra.

Bloggerka napísala, že Muscatová prijímala peniaze od dcéry azerbajdžanského prezidenta prostredníctvom spoločnosti zriadenej právnickou firmou Mossack Fonseca, ktorá je v centre škandálu súvisiaceho s Panamskými dokumentmi.

Maltskou vládou otriasal škandál okolo Panamských dokumentov v roku 2016 - po tom, čo vysvitlo, že minister Konrad Mizzi a šéf premiérovej kancelárie Keith Schembri si v Paname založili vlastné tajné spoločnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.