Slovenská výprava vztýčila na ME v Tacene hlavu a ďakuje singlistom

Na snímke slovenský reprezentant Alexander Slafkovský. Foto: TASR - Michal Svítok

Tacen 5. júna (TASR) - Slovenská výprava vztýčila v slovinskom Tacene, dejisku 18. majstrovstiev Európy slalomárov na divokej vode, hlavu a ďakuje za to singlistom. Postupne sa jej zužovali možnosti na medailový prienik do takej podoby, že už len singlisti mohli odvrátiť hrozbu nemedailového šampionátu, a to by bol v histórii ME nesporný unikát. Zlato Alexandra Slafkovského po brilantnej jazde a bronz veľkej osobnosti Michala Martikána však odohnalo mraky, a tak ako sa v Tacene menilo počasie, aj nad slovenským slalomom odrazu zasvietilo slnko.

"Samozrejme, štatisticky je to málo, ale sme vo veľmi zložitej situácii," vysvetľoval šéf sekcie slovenského slalomu Richard Galovič. "Od začiatku roka riešime celý koncept zabezpečenia reprezentácie. Kompletne sme vymenili realizačný tím, ktorý nie je ešte úplne zladený. Je tam strašne veľa noviniek, a práve takéto detaily rozhodujú, či sme viac úspešní, alebo menej. Medailovú žatvu, na akú sme si navykli, sme nezažili, ale sezóna sa ešte len rozbieha. Kľúčové budú majstrovstvá sveta na konci septembra v pomerne nezvyčajnom čase, v podstate o mesiac neskôr ako obvykle. Možno niektoré chyby pramenili teraz aj v časovaní formy, k nim sa pridružili drobné individuálne chyby, u mladých nováčikov aj neskúsenosť," pokračoval Galovič.

Napriek všetkému si myslí, že si slovenský slalom miesto v absolútnej špičke vcelku ustrážil a tí najlepší sa dobre pripravili, so slušnými jazdami: "Ja sám som z výsledkov, ktoré dlho medailu neprinášali, nervózny nebol, no príjemné to nebolo. Svet však nespí a výsledky nie sú zadarmo. Rozbieha sa nový olympijský cyklus, väčšina starších športovcov postupne končí, mladí sa síce zlepšujú, no potrebujú sa k nim dotiahnuť. Prechodový rok musel prísť a vyviazli sme zatiaľ z neho so cťou."

Nezaspať na vavrínoch je prvoradé, zdôraznil Richard Galovič: "V našom športe je vysoká sledovanosť, všetkých mobilizuje, konkurencia rastie a my máme u nás stále len dve tréningové centrá, ktoré sú už zastarané. Všetci naokolo vkladajú do slalomu neustále viac a viac peňazí, na vyššej úrovni majú personálne zabezpečenie, pracujú na nových technológiách v tréningu, na rôznych typoch analýz, videoanalýz, biochemickej podpore športovcov. My sa snažíme držať krok. Verím, že už v tomto roku drobné straty najmä v technologickom zabezpečení doženieme a v septembri na majstrovstvách sveta budeme úspešnejší."

Bilancia slovenskej výpravy sa opierala o dve mená, zlatého Slafkovského a bronzového Martikána. "Michal nebol úplne v poriadku, už tretí týždeň má natrhnutý úpon brušného svalu, je to bolestivé a úplný záber cez ruku mu neumožňuje," popísal obmedzenie Galovič. "Aj chyba s dvojsekundovou penalizáciou vyplývala z toho, že sa komfortne pri nej necítil. Fantasticky však zabojoval a tretie miesto je vynikajúce. Saša Slafkovský bol nezdolateľný, jeho jazda bola možno aj stopercentná, a právom mu patrí titul," dodal šéf sekcie.

Deväťdesiat vzácnych kovov Slovákov v histórii ME (45-22-23) vytvára podľa Richarda Galoviča jednu stranu mince: "Je to pozoruhodné číslo, no podstatnejšie zostáva, kam sa náš šport uberá. Naša výhoda z toho vyplývajúca sama osebe nezaručuje úspech v budúcnosti. Vodné kanály sú neustále ťažšie, je ich vo svete viac, napríklad v Česku je teraz 12 umelých slalomových korýt, na Slovensku stále len dve, aj tie nie v dobrom stave. Ak chceme aj naďalej medaily, treba niečo zainvestovať a keď sa nám to podarí, o budúcnosť nášho športu sa nebojím."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.