Kurz eura sa stabilizoval, libra posilňuje

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 8. júna (TASR) - Kurz spoločnej európskej meny sa dnes stabilizoval a už sa veľmi nemení. Trhy totiž vyčkávajú na výsledok zasadania Európskej centrálnej banky (ECB). Britská libra však posilňuje. Dôvodom sú očakávania, že konzervatívci premiérky Theresy Mayovej získajú v dnešných predčasných voľbách v Británii väčšinu parlamentných kresiel.

Euro sa dnes ráno predávalo po 1,1251 USD, čo znamená, že zmazalo časť strát z prechádzajúceho dňa, keď sa jeho kurz prepadol až na 1,1204 USD/EUR. Spoločná mena tak zareagovala na špekulácie, že ECB zníži svoje inflačné ciele. Podľa niektorých agentúr ECB je údajne pripravené znížiť prognózu vývoja inflácie v nasledujúcich troch rokoch na 1,5 % z 1,7 % (2018), 1,6 % (2019) a opäť 1,7 % v roku 2020.

Nový odhad, ktorý musí schváliť Rada guvernérov ECB, bude zároveň znamenať "mäkšiu líniu" banky, ako trhy doteraz očakávali. ECB sa odmietla k špekuláciám vyjadriť.

Analytici však predpovedajú, že banka dnes svoju politiku nezmení, čo znamená, že ponechá úrokové sadzby aj programu nákupu dlhopisov na doterajšej úrovni.

Na druhej strane, britská libra dnes posilňuje a už dosiahla dvojtýždňové maximum 1,2977 USD/GBP. Investori sú presvedčení, že konzervatívci získajú v dnešných voľbách parlamentnú väčšinu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.