Svet reaguje na výsledky britských volieb

Bohuslav Sobotka, archívne foto. Foto: TASR/AP

Praha 9. júna (TASR) - Český premiér Bohuslav Sobotka dnes vyhlásil, že Británia by mala rýchlo zostaviť novú vládu, pretože už aj tak sa premrhali celé mesiace času, keď sa malo rokovať o podmienkach odchodu tejto krajiny z Európskej únie.

Britskí voliči odmietli dať vo štvrtkových predčasných parlamentných voľbách premiérke Therese Mayovej silnejší mandát, ktorý sa snažila získať pre rokovania s EÚ o brexite.

"Ja len dúfam, že to (zostavenie vlády) nebude trvať príliš dlho, lebo od marca, keď Británia oficiálne oznámila brexit, sme už stratili niekoľko mesiacov," povedal Sobotka pre Českú televíziu (ČT).

"Ale teraz bude treba čakať na to, kto vytvorí vládu a s čím táto vláda príde na rokovania o brexite," dodal český premiér, ktorého citovala agentúra Reuters.

Oettinger vyjadril pochybnosti o začatí rokovaní v stanovený deň

Európsky komisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger vyjadril dnes v reakcii na výsledok parlamentných volieb v Británii pochybnosť, či sa rokovania o brexite začnú podľa plánu - na budúci pondelok.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na Oettingerovo vyhlásenie pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk.

Oettinger vyjadril pochybnosti o začatí rokovaní v stanovený deň vzhľadom na to, že britskí konzervatívci na čele s premiérkou Theresou Mayovou vo štvrtkových voľbách nezískali v parlamente absolútnu väčšinu. Predčasné voľby v Británii sa pritom konali z iniciatívy Mayovej a jej vlády, ktorá si takto chcela posilniť pozíciu na rokovaniach o brexite. Podľa Oettingera bez silného rokovacieho partnera na britskej strane teraz rokovania o brexite čaká zrejme neistý vývoj. "Potrebujeme silnú vládu, ktorá môže konať," uviedol. Upozornil, že s rokovacím partnerom, ktorého mandát je slabý, hrozí nebezpečenstvo, že rokovania sa budú vyvíjať nepriaznivo pre každú zo strán. "Očakávam teraz viac neistoty," dodal.

Moscovici: Výsledok britských volieb nie je spochybnením rozhodnutia o brexite

Vplyv výsledku britských parlamentných volieb na "ducha" rokovaní o brexite pripustil aj Oettingerov kolega, francúzsky komisár Pierre Moscovici. Pre rozhlasovú stanicu Europe 1 však súčasne uviedol, že výsledok britských volieb nie je spochybnením rozhodnutia o brexite. "Brexit žiadal (britský) parlament takmer jednohlasne a musí sa uskutočniť do dvoch rokov," pripomenul Moscovici a dodal, že tak to stanovuje článok 50 lisabonskej zmluvy o EÚ.

Philippe: Diskusie o brexite budú naozaj dlhé a zložité

Rozhovory o brexite budú dlhé a zložité, ale výsledok štvrtkových britských predčasných parlamentných volieb nespochybňuje voľbu Spojeného kráľovstva odísť z Európskej únie. Vyhlásil to dnes francúzsky premiér Édouard Philippe.

"Vždy sme si mysleli, že tieto diskusie (o brexite) nebudú jednoduché. Budú naozaj dlhé a zložité," povedal Philippe pre rozhlasovú stanicu Europe 1. "Rozhodne si však nemyslím, že človek by si mal vysvetľovať tieto výsledky ako posun v postoji Britov k brexitu," doplnil francúzsky premiér.

Podľa takmer úplných volebných výsledkov Konzervatívna strana premiérky Theresy Mayovej stratila väčšinu v 650-člennom parlamente. Zo štvrtkových volieb teda nevzišiel jasný víťaz a výsledkom je "nerozhodný parlament".

Britskí voliči teda zasadili premiérke Mayovej tvrdý úder, keď jej odmietli dať vo voľbách silnejší mandát, o ktorý jej vyhlásením predčasných volieb išlo. Mayová ho chcela od voličov získať, aby mala lepšiu pozíciu pri rokovaniach o podmienkach odchodu Británie z EÚ - ale namiesto toho voľby oslabili jej moc.

Verhofstadt: Bol to gól do vlastnej brány

Za ďalší "gól do vlastnej brány" označil výsledok britských predčasných volieb vyjednávač Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt.

Verhofstadt takto zareagoval na výsledok štvrtkových volieb, v ktorých vládni konzervatívci premiérky Theresy Mayovej prišli o parlamentnú väčšinu.

Prvé kolo rokovaní o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ je naplánované na 19. júna. Za Úniu rokovania povedie Michel Barnier. Pri Britoch to bude závisieť od zloženia novej vlády.

Murešan: Mayová sa zahrávala s ohňom

Siegfried Murešan - hovorca Európskej ľudovej strany (EĽS), ktorej dominantnou predstaviteľkou je nemecká kancelárka Angela Merkelová, na svojom konte na sociálnej sieti Twitter napísal, že Mayová nasledovala svojho predchodcu vo vládnej i straníckej funkcii Davida Camerona, keď "riskovala budúcnosť krajiny pre svoje osobné politické ciele". Mayová sa podľa neho "zahrávala s ohňom", pokiaľ ide o harmonogram rokovaní o brexite, a "teraz pohorela".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.