Referendum o nezávislosti Katalánska sa uskutoční 1. októbra

Katalánsky politik Artur Mas počas tlačovej konferencie v Barcelone 9. Januára 2016. Mas dnes potvrdil, že odstúpi z funkcie predsedu katalánskej vlády. Zároveň uviedol, že sa stiahne a nebude sa snažiť o znovuzvolenie do funkcie "prezidenta" Katalánska. Dodal, že kandidátom na funkciu predsedu regionálnej vlády je primátor mesta Girona Carles Puigdemont. Foto: TASR/AP

Barcelona 9. júna (TASR) - Referendum o odčlenení sa Katalánska od zvyšku Španielska sa uskutoční 1. októbra tohto roku. Oznámil to dnes v Barcelone najvyšší predstaviteľ Katalánska Carles Puigdemont.

Voliči budú odpovedať na otázku, či chcú, aby Katalánsko bolo nezávislým štátom s republikovým štátnym zriadením.

Predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont zvolal na dnes ráno 72 poslancov katalánskeho parlamentu. Rokovanie sa uskutočnilo za zatvorenými dverami. Po jeho skončení Puigdemont slávnostne oznámil termín konania referenda a znenie otázky, na ktorú budú voliči odpovedať.

Tento plebiscit sa uskutoční napriek nesúhlasu španielskej vlády. Podľa analytikov povedie k najväčšiemu politickému konfliktu medzi Katalánskom a zvyškom Španielska od obnovenia demokracie v krajine v roku 1975. Pozorovatelia očakávajú, že vláda v Madride podnikne teraz sériu protiopatrení, aby zabránila konaniu referenda.

Madridom nepovolené hlasovanie o zotrvaní Katalánska v rámci Španielska sa konalo aj 9. novembra 2014.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.