Prokuratúra v Paríži začala prešetrovať aktivity LafargeHolcim v Sýrii

Na ilustračnej foto Eiffelova veža v Paríži. Foto: TASR/AP

Paríž 13. júna (TASR) - Prokuratúra v Paríži začala vyšetrovať francúzsko-švajčiarsku spoločnosť LafargeHolcim, ktorá je najväčším svetovým výrobcom stavebných materiálov. Spoločnosť je podozrivá z financovania teroristických aktivít v Sýrii a ohrozenia životov ľudí. Uviedla to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na informované zdroje.

Parížska prokuratúra sa touto kauzou začala zaoberať minulý piatok. Prípadu sa venujú traja vyšetrovatelia: jeden z nich sa špecializuje na boj proti terorizmu, zvyšní dvaja na finančné trestné činy.

Oficiálny zástupca LafargeHolcim podľa Reuters odmietol záležitosť komentovať.

V januári tohto roku sa spoločnosť LafargeHolcim ocitla v centre škandálu po tom, ako denník Le Monde napísal, že pobočka Lafarge v Sýrii v rokoch 2013-14 platila tretiu stranu, aby vyjednávala s niekoľkými ozbrojenými skupinami vrátane islamských extrémistov.

Chcela tak dosiahnuť bezpečné presuny svojich zamestnancov a pokračovanie výroby v továrni v meste Džalabíja na severe Sýrie. Produkcia tejto cementárne zásobovala tretinu sýrskeho trhu. Továreň v Džalabíji fungovala do 19. septembra 2014.

Vo firme sa následne začalo interné vyšetrovanie. Začiatkom marca skupina LafargeHolcim priznala, že jej pobočka v Sýrii platila ozbrojeným extrémistom za "ochranu" v snahe zachovať výrobu v jednom zo závodov v krajine

Ľudskoprávni aktivisti, skupiny bojujúce za dodržiavanie etiky pri podnikaní, ako aj sýrski zamestnanci firmy Lafarge podali vo Francúzsku žalobu na výrobcu stavebných materiálov za jeho údajnú dohodu s IS.

V snahe upokojiť situáciu generálny riaditeľ skupiny Eric Olsen koncom apríla oznámil, že sa k 15. júlu vzdá svojej funkcie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.