V Šamoríne sa predstavia zvučné mená nielen slovenskej atletiky

Na snímke slovenská atlétka Lucia Hrivnák-Klocová. Foto: TASR/Michal Svítok

Šamorín 13. júna (TASR) - Viac ako 130 atlétov z 33 krajín sa predstaví na 52. ročníku medzinárodného atletického mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft (P - T - S), ktorý sa uskutoční v sobotu 17. júna v areáli x-bionic® sphere v Šamoríne. Organizátorom sa podarilo prilákať do jednotlivých disciplín celkovo sedem olympijských medailistov, jedenástich držiteľov cenných kovov zo svetových šampionátov a dvadsiatku z majstrovstiev Európy.

Hlavným lákadlom bude súťaž v hode kladivom, prvýkrát sa stala súčasťou prestížneho seriálu IAAF Hammer Throw Challenge, ale kvalitné súboje sa očakávajú aj v ostatných disciplínach. "Prípravy vrcholia, máme za sebou veľké množstvo práce. Čakáme vzácnych športovcov z celého sveta, máme potvrdených 33 krajín, plus Dariu Klišinovú štartujúcu pod neutrálnou vlajkou. V hlavných disciplínach je prihlásených viac ako 130 športovcov. Tešíme sa na to, že na Slovensku budeme mať IAAF Hammer Throw Challenge. V každej disciplíne však budeme mať výborných športovcov," uviedol prezident organizačného výboru mítingu P – T – S a Slovenského atletického zväzu Peter Korčok. V doobedných hodinách je v rámci sprievodného programu pripravené aj vyvrcholenie detskej P - T - S.

Prestíž obnoveného mítingu obohatí okrem iného ceremoniál odovzdania bronzovej medaily z ME 2010 v Barcelonu pre Luciu Hrivnák Klocovú. Slovenská reprezentantka ju získala dodatočne po diskvalifikácii Rusky Marie Savinovovej. "Spomedzi približne 500 pretekov IAAF v predchádzajúcom roku sme sa zaradili na 53. miesto. Cieľom pre tento ročník je vylepšiť toto umiestnenie. V desiatich kategóriách odovzdáme finančné odmeny pre pretekárov na 1. až 6. mieste. Kladivo má väčší kredit, preto tam budú aj vyššie odmeny. Celkový rozpočet podujatia sa pohybuje približne na úrovni 270 až 290-tisíc eur," povedal viceprezident organizačného výboru mítingu P – T – S a SAZ Ladislav Asványi. Predseda predstavenstva x-bionic® sphere Juraj Bača prisľúbil odmenu 10-tisíc eur v prípade stanovenia nového svetového rekordu.

Slovenská atletická špička sa bude snažiť o prekonanie národných rekordov. Na 200 metrovej trati sa predstaví strieborný medailista z halových ME Ján Volko. Iveta Putalová bude bojovať na 400 m o splnenie limitu na MS, dobrú fazónu si priniesla z Holandska, kde zabehla druhý najlepší čas vo svoje kariére: "Myslím si, že forma je na dobrej úrovni. Cítim sa dobre, mám natrénované. V prvom rade očakávam na P - T - S aspoň splnenie limitu. Súperky mám kvalitné, väčšinou sú z Poľska, poznám ich. Sú na takej úrovni, že sú o niečo lepšie, dá sa za nimi potiahnuť." Putalová cíti, že je tiež blízko k prekonaniu slovenského rekordu: "Je to motivácia, ale momentálne to neriešim. Už v minulosti som sa popálila, pretože som to veľmi chcela a vôbec to nešlo. Teraz to beriem skôr s ľahkosťou, keď to príde, tak to príde. V prvom rade mi ide o limit na MS."

Na snímke Iveta Putalová počas halových majstrovstiev Slovenska v atletike. Foto: TASR - Michal Svítok

S cieľom atakovať osobný rekord sa predstaví v behu na 800 m Alexandra Štuková. "Pozerala som štartovú listinu, súperky budú veľmi dobré. Celú prípravu smerujeme k týmto pretekom, je to náš taký menší vrchol. Chcela by som sa pokúsiť o prekonanie osobného rekordu. Tréningy ukazujú, že by to mohlo padnúť," ozrejmila svoje ambície Štuková. Lákadlom bude aj chôdza na 3 km, pre zlatého medailistu z OH 2016 Mateja Tótha to budú jediné ostré preteky pred MS v Londýne.

Čestným hosťami podujatia budú prezident Európskej atletiky (EA) Svein Arne Hansen, prvý viceprezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) a legenda skoku o žrdi Ukrajinec Sergej Bubka, ale napríklad aj majster sveta 1983 v hode diskom Imrich Bugár. Päťdesiaty druhý ročník atletického mítingu P – T – S sa uskutoční v športovom areáli x-bionic® sphere v Šamoríne v sobotu 17. júna 2017, súťaže v hlavnom programe sa začnú o 13.15 h hodom kladivom. Vstup pre divákov je voľný.

predbežný program 52. ročníka atletického mítingu Pravda - Televízia - Slovnaft:

13.15 h hod kladivom - ženy

13.45 h 100 m cez prekážky - ženy

14.00 h trojskok - muži

14.05 h 100 m "A" - muži

14.20 h 100 m "B" - muži

14.30 h 100 m - ženy

14.50 h slávnostné otvorenie

15.05 h hod kladivom - muži

15.20 h 200 m - ženy

15.30 h 200 m - muži

15.40 h skok do výšky - muži

15.50 h 800 m - ženy

16.05 h skok do diaľky (Memoriál Evy Šuranovej) - ženy

16.15 h 400 m cez prekážky - muži

16.20 h 3000 m chôdza - muži

16.38 h 800 m - muži

16.45 h 400 m - ženy

16.52 h 3000 m - muži

17.12 h 4x100 m - muži

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.