EÚ schválila finačnú pomoc pre Moldavsko

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Brusel/Kišiňov 16. júna (TASR) - Európska únia schválila ekonomickú pomoc pre Moldavsko vo výške 100 miliónov eur, ktorú však podmienila zintenzívnením boja proti korupcii a ďalšími reformami. Informovalo o tom dnes Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).

Balík pomoci, ktorý EÚ odsúhlasila vo štvrtok, pozostáva zo 60 miliónov eur v podobe pôžičiek a 40 miliónov eur vo forme grantov. Peniaze sú určené na stabilizáciu a reformy moldavského hospodárstva; majú doplniť už existujúce zdroje poskytnuté Medzinárodným menovým fondom (MMF) a ďalšími medzinárodnými bankami.

Poskytnutie pomoci EÚ je však podmienené zintenzívnením boja proti korupcii v Moldavsku, zlepšením fungovania pluralitného straníckeho systému, dodržiavaním zásah právneho štátu a ochrany ľudských práv. EÚ tiež od Kišiňova požaduje efektívne a transparentné spravovanie verejných financií, prijatie opatrení na boj proti úplatkárstvu a praniu špinavých peňazí a posilnenie dohľadu nad finančným sektorom.

Moldavsko v roku 2014 uzavrelo asociačnú dohodu s Európskou úniou, čo spôsobilo ochladenie v jeho politických i ekonomických vzťahoch s Ruskom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.