Francúzska ministerka chce povinné očkovanie detí 11 vakcínami

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Paríž/Brusel 16. júna (TASR) - Povinné očkovanie detí 11 vakcínami je jednou z priorít francúzskej ministerky zdravotníctva Agnes Buzynovej. Chce zabrániť tomu, aby deti zomierali na osýpky, ktoré sa začali vo Francúzsku opäť objavovať. Buzynová bola pred nástupom do ministerskej funkcie uznávaná lekárka špecializujúca sa na hematológiu.

"Dnes sú pre deti povinné tri očkovania. Osem ďalších je len odporúčaných. Tento dvojaký systém je francúzskou výnimkou (oproti ostatným štátom, pozn. TASR) a predstavuje vážne riziko pre verejné zdravie. Vo Francúzsku sa začínajú opäť objavovať osýpky. Je neprijateľné, aby na túto chorobu umierali deti – od roku 2008 ich zomrelo už desať," vyhlásila Buzynová v rozhovore pre denník Le Parisien.

Poukázala na to, že tri štvrtiny rodičov síce dajú svoje dieťa zaočkovať, ale na kolektívnu imunitu je potrebná zaočkovanosť na úrovni 95 percent populácie. Očkovanie vníma nielen ako ochranu vlastných detí pred chorobami, ale aj ako prejav solidarity voči zvyšku spoločnosti. "Rozmýšľame nad tým, že by sme na časovo obmedzené obdobie, päť až desať rokov, obnovili povinné očkovanie proti 11 chorobám," vysvetlila Buzynová.

Vie si predstaviť, že by podporila povinné očkovanie proti chrípke pre lekárov a zdravotníckych pracovníkov a chystá sa s nimi viesť na túto tému dialóg.

Podporuje tiež návrh francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, aby cena škatuľky cigariet stúpla na desať eur. "V súčasnosti je percento fajčiarok vo veku od 20 do 40 rokov celosvetovo najvyššie práve vo Francúzsku. Počet úmrtí žien na rôzne typy rakoviny a počet infarktov u žien stále stúpa," uviedla Buzynová pre Le Parisien.

Očkovanie proti osýpkam je vážnou témou aj na opačnom konci Európy. Ochorenie sa po dlhej odmlke začalo opäť objavovať v Rumunsku a Maďarsku. Experti vidia dôvod návratu osýpok v poklese celkovej zaočkovanosti populácie. Na Slovensku je povinné očkovanie proti desiatim ochoreniam.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.